Ilustrační FOTO - Haló noviny

V Severočeských dolech se o mzdách ještě nedohodli

Zástupci Severočeských dolů (SD) a odborářů se stále nedohodli na růstu mezd zaměstnanců v letošním roce.

Předložená nabídka ze strany vedení společnosti podle mluvčího SD Lukáše Kopeckého zněla nárůst pro každého o šest procent. »Což představuje nárůst mzdy o 1830 korun v průměru pro jednotlivého zaměstnance a kalendářní měsíc. Představitelé odborů však tuto nabídku nepřijali,« řekl Kopecký.

Odboráři trvají na tom, aby zaměstnanci plošně dostali přidáno 2000 korun za měsíc. »Rozdíl oproti současnému návrhu vedení a našemu činí za rok 17,5 milionu korun. Myslíme si, že firma si to může dovolit,« řekl odborář David Frňka.

Severočeské doly, které plně ovládá ČEZ, v roce 2017 zvýšily čistý zisk na 1,8 miliardy korun. Hodnota EBITDA, tedy zisku před započtením úroků, daní a odpisů, dosáhla 4,1 miliardy korun a firma vytěžila více než 21 milionů tun uhlí.

O znění dodatku ke kolektivní smlouvě pro letošní rok se v SD jedná už od poloviny listopadu. »Předložili návrh na našeho zprostředkovatele, který by nám měl pomoci se dohodnout. Očekáváme, že zaměstnavatel bude chtít dál jednat,« uvedl Frňka. Další kolo vyjednávání by se podle něho mohlo uskutečnit na začátku února. »Odborové organizace se dohodly, že budou připravovat i další kroky, těmi může být zapojení rozhodce nebo i stávka,« uvedl Frňka.

Zaměstnanci už kvůli mzdám demonstrovali v polovině prosince. »Zaměstnavatel musí vynaložit na to, aby pracovník získal potřebnou kvalifikaci ke strojům, statisíce korun. A když ji získá, tak ho nechá odejít někam do fabriky, přijme dalšího bez kvalifikace a takto plýtvá,« uvedl Frňka.

Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali kvůli zvýšení mezd i v předchozích letech, kompromisního návrhu se zatím vždy podařilo po několika kolech vyjednávání dosáhnout.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.