Ilustrační FOTO - Pixabay

Národní zájmy, nebo konkurenční boj?

Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi čínské společnosti Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření, prohlásil prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Premiér Babiš jeho slova včera přímo nepotvrdil. KSČM považuje celou kauzu za podivnou a chování českých úřadů za nestandardní.

Podle Zemana jsou kvůli stanoviskům českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v ohrožení především investice automobilky Škoda Auto, dohoda investiční společnosti PPF s Huawei o budování sítě 5G v ČR nebo chystané miliardové investice Huawei do budování digitálních technologií u nás. Jak šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, tak ředitel NÚKIB Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, podle Zemana vážně ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR. »Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze,« uvedl Zeman. Pro svá tvrzení navíc nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy, doplnil Zeman. Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle něhož varování před Huawei nejsou podložena žádnými důkazy. Přitom Huawei nabízí vybudování 5G sítě na zrychlení internetu v zemi čtyřikrát levněji než konkurenční firmy, podotkl též Zeman.

Zeman uvedl, že vláda má o chystaných protiopatřeních Pekingu informace. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho slova ale včera nepotvrdil. Babiš nicméně zopakoval, že úřad pro kybernetickou bezpečnost vydal varování bez předchozích konzultací a nepředložil žádné důkazy. Jeho metodika je podle premiéra zmatečná. Naopak místopředseda vlády Richard Brabec (ANO) včera nepřímo prezidentova slova potvrdil, když uvedl, že »se dalo očekávat, že Čína nějakým způsobem zareaguje«.

Podle předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa má prezident Zeman solidní informace a lze jeho slovům o ekonomických škodách věřit. Podle Filipa musela Česká republika v čínských očích ztratit důvěryhodnost. »Je otázkou, jestli čínské firmy budou důvěřovat českým partnerům, když čeští úředníci informují média dříve než ústavní činitele, a to ještě podivně. Když před časem představitel německé tajné služby informoval média, aniž by o tom řekl kancléřce Merkelové, tak druhý den nebyl ve funkci,« připomněl Filip.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Podle něj je postup českých úřadů velmi podivný a nediví se prezidentovi, že hovoří o možnosti jejich koupení některými zahraničními firmami. »Firma Huawei je soukromá a operuje na globálním trhu. Tím, že se dostala na druhé místo ve světovém žebříčku výrobců smartphonů, před americký Apple, tak pochopitelně čelí obrovským konkurenčním tlakům. A mně se zdá, že se naše úřady do tohoto boje zapojily na straně Spojených států. Ačkoli jediné, co mají hájit, jsou české národní zájmy. Celá ta situace je velmi podivná,« uvedl Filip.

Podle Filipa je nesmyslné nepoužívat některou technologickou infrastrukturu jen proto, že pochází z konkrétní země. »Je přeci jen na nás, jaké si zajistíme smluvní podmínky s těmito zahraničními partnery, ať už jsou z Jižní Koreje, Spojených států, nebo Číny. U každého budeme vždy vážit poměr ceny a bezpečnosti. Každá taková zahraniční technologie, bez rozdílu původu, může s sebou nést určitá bezpečnostní rizika, ale jsem přesvědčen, že naši technici a programátoři jsou schopni je rozpoznat a vyblokovat, aniž bychom tyto technologie museli přestat používat,« řekl předseda ÚV KSČM.

Zlé ekonomické dopady na ČR lze očekávat i podle ministrů zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) a kultury Antonína Staňka (ČSSD). Staněk poznamenal, že vláda má k prezentaci varování kybernetického úřadu výhrady a osobně považuje varování za poměrně nešťastný krok. Brabec také poukázal na to, že síťové vybavení od Huawei využívají telekomunikační operátoři v řadě evropských zemí.

Společnost PPF včera pouze uvedla, že politické spory její podnikání nepomáhají. »Obchodním vztahům nikdy neprospívají politické či obchodní rozmíšky mezi jednotlivými státy, ať už jsou jejich důvody jakékoliv,« uvedla PPF.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkajícím se už roku 2013.

(ste)

Komentář na str. 5.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-01-12 21:36
Konkurenční boj a taky třídní boj. Navzdory názoru
"pokrokářů", že žádný třídní boj neexistuje.
pleningeri
2019-01-12 09:58
Není to tak dávno, kdy americké tajné služby byly obviněny z
odposlechu telefonních hovorů kancléřky Merkelové. Zcela jistě
americkým zařízením, kam měly přístup. Obvinění čínských
společností z pouhé možnosti špionáže či ohrožení bezpečnosti je
pak volání amerického zloděje "chyťte zloděje".
mira.ben
2019-01-12 09:09
Vy si přece odporujete. Nejdříve napíšete, že špehují všichni a
pak že Zeman má pravdu. Jenže Zeman tvrdí, že Čína pracuje v zájmu
Česka, což samozřejmě není pravda. Čína pracuje především ve
vlastním zájmu stejně jako všechny ostatní velmoci. A napsat, že se
špionáží začalo USA je teda odvážné tvrzení. Proto máte nějaké
podklady? GRU v Rusku vznikla už v roce 1918, americké tajné služby
vznikaly až v 50. letech společně s KGB.
hajek.jiri51
2019-01-12 08:44
Špehují všichni, protože jim to "orwelovské" technologie
umožňují a USA především. Taky s tím začali, jako s každou druhou
lumpárnou. Na co je taková NSA? Kolik do ní investují? Ostatní je jen
divadýlko, respektivně "hra o prachy", ve kterém ČR hraje
"vděčnou" roli Kašpárka či fackovacího panáka. Zeman má ,
jako vždy, kvalifikovanou pravdu, kvůli které je taky terčem útoků
všech možných troubů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.