Šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker. FOTO - wikimedia commons

Juncker chce Rumunsko hned

Rumunsko by se mělo stát částí schengenského prostoru volného pohybu ještě za současné Evropské komise. Novinářům to po jednání s rumunskou premiérkou Vioricou Dancilaovou v Bukurešti řekl šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker.

Komise je podle něj ohledně této věci v kontaktu s Nizozemskem, které spolu s hrstkou dalších západoevropských zemí vstup balkánského státu do schengenského prostoru dlouhodobě blokuje.

Mapa schengenského prostoru. FOTO - wikimedia commons

Juncker novinářům řekl, že nynější předsednická země Unie plní všechny technické podmínky ke vstupu potřebné a právě o tom chce nizozemského premiéra Marka Rutteho přesvědčovat. Na něm by pak bylo vysvětlit situaci zbytku nizozemské politické scény.

Juncker rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko i Bulharsko dlouhodobě podporuje. »Už od roku 2014 říkám, že místo Rumunska je uvnitř Schengenu,« prohlásil. Zasadit se také chce o ukončení tzv. mechanismu spolupráce a verifikace (CMV), v jehož rámci komise každoročně posuzuje pokrok soudnictví a boje s korupcí v obou zemích. Loňská zpráva přitom v rumunském případě varovala, že některé záměry rumunské vlády, týkající se například zmírnění trestů za korupci, by byly krokem špatným směrem.

Změně odmítavého pohledu Haagu i dalších západoevropských metropolí na rumunské přistoupení k zóně volného pohybu by podle informovaných unijních činitelů mohl pomoci i hladký a bezproblémový průběh nyní začínajícího rumunského předsednictví EU.

Je to spolu s důrazem na potřebu nepřenášet - přinejmenším po dobu předsednictví - ostré domácí politické spory okolo korupce na evropskou půdu jednou z hlavních zpráv končící návštěvy Evropské komise v Bukurešti.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.