Ilustrační FOTO - Haló noviny

Prachy nesmějí zvítězit nad přírodou a zdravým rozumem!

Odpor vůči povolení těžby štěrkopísku u pramenišť pitné vody na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje roste. Jihomoravský kraj připravil odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu o těžbě štěrkopísku v Uherském Ostrohu.

»Kraj dlouhodobě nesouhlasí s těžbou štěrkopísku v Uherském Ostrohu. Nechal si zpracovat znalecký posudek, který potvrdil obavy z možného ohrožení jímacího území vodního zdroje Bzenec I a Bzenec III, který zásobuje asi 100 000 obyvatel Hodonínska a okolí pitnou vodou. Své nesouhlasné stanovisko jsme prezentovali i v Senátu Parlamentu ČR (i s peticí s 11 500 podpisy občanů) a odvoláním proti aktuálnímu rozhodnutí vyjádříme svůj konzistentní postoj,« řekl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO). Podle něj by se v této lokalitě těžit nemělo.

K ochraně zájmů obyvatel jižní Moravy před dopady dobývání této přírodní suroviny se také tento kraj přihlásil jako účastník řízení o stanovení dobývacího prostoru Uherský Ostroh. Ve správním řízení má námitky k těžbě štěrkopísku. Odbor životního prostředí Krajského úřadu JMK vypracoval odvolání proti rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Brně, který byl stanovil dobývací prostor Uherský Ostroh (ve Zlínském kraji) pro žadatele České štěrkopísky.

Předseda klubu zastupitelů Jihomoravského kraje za KSČM Stanislav Navrkal citoval stanovisko komunistické strany k tomuto sporu: »KSČM je rozhodně proti těžbě štěrkopísku v oblasti obce Moravský Písek (Jihomoravský kraj) a města Uherský Ostroh (Zlínský kraj). Byl to jeden z bodů našeho volebního programu, proto podpoříme všechny aktivity, které pomohou zastavit toto nesmyslné ohrožení významného zdroje pitné vody. Říkáme, že prachy nesmějí zvítězit nad přírodou a zdravým rozumem!«

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-01-20 11:02
V globálním měřítku ale "prachy" bohužel pořád vítězí
a pokud se to nezmění prohrajeme všichni.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.