Skleněný déšť z nebes

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy potrvá do 24. února komorní výstava Skleněný déšť z nebes (na snímku).

»Zázračné skleněné zelené přírodní sklo vltavín je tradiční symbol Čech. Na výstavě však neuvidíte jen sbírku vltavínů a šperky z nich, ale dozvíte se i o mnoho i jejich původu, nalezištích, využití« poznamenal při vernisáži předseda středočeského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Vltavín nebo také moldavit je označení pro tektit, který byl objeven v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy, zejména v horním povodí. V našich zemích se poprvé objevil na veřejnosti v době Jubilejní zemské výstavy roku 1891. Vltavíny nalezené ve střední oblasti toku Jihlavy se někdy nazývají moravity. Další naleziště byly objeveny v Chebské pánvi, v okolí Drážďan i v Rakousku. Vznik vltavínů je spojen se vznikem Rieského kráteru, který nalezneme mezi Mnichovem, Norimberkem a Stuttgartem.

Podobná přírodní skla se nacházejí ještě ve třech oblastech na světě, ale jen vltavíny jsou z této skupiny průhledné a jasně zelené a tedy použitelné jako šperky.

(zs)

FOTO – autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 8 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.