Teherán odmítl protiíránský cirkus v Polsku

V reakci na oznámení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, podle nějž Spojené státy v půli února uspořádají v Polsku konferenci o Íránu a Blízkém východě, si íránské ministerstvo zahraničí na sklonku minulého týdne předvolalo polského velvyslance a zrušilo festival polských filmů.

Teheránu se nelíbí protiíránské zaměření konference. Krok Íránu následoval po tweetu íránského ministra Džaváda Zarífa, který nadcházející blízkovýchodní summit, který se má konat 13. a 14. února ve Varšavě, označil za »protiíránský cirkus«.

Íránský ministr Džavád Zaríf. FOTO - wikipedia commons

Pompeo byl ve stejné době na cestě po Blízkém východě, kde se snažil posílit spojenectví právě proti Íránu, který USA i některé další země považují za hrozbu pro stabilitu regionu, což znamená pro své vlastní obchodní a politické zájmy.

Státní agentura IRNA uvedla, že Írán podal polskému chargé d'affaires Wojciechu Unoltovi protest, aby jeho země nepodporovala nepřátelské kroky Spojených států proti Teheránu. Zpráva agentury rovněž obsahuje zmínku nejmenovaného íránského činitele, že pokud se konference uskuteční, Írán se uchýlí k protiakci vůči Polsku.

Ruší Polský filmový týden

Íránský ministr kultury sdělil v prohlášení, že ruší festival Polský filmový týden v Teheránu plánovaný na konec ledna, dokud se Varšava nezačne vůči Teheránu »vhodně chovat«.

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz v sobotu řekl, že věří, že (ona kontroverzní) konference poskytne nový základ pro mezinárodní dialog a umožní Spojeným státům a Evropské unii sblížit svá stanoviska vůči Íránu. Ministr na druhou stranu uvedl, že podporuje snažení EU o zachování jaderné dohody s Íránem z roku 2015, zároveň však (aby uspokojil i druhou stranu) varoval, že sama o sobě nezabrání Íránu v »destabilizaci regionu«.

Šéf íránské diplomacie řekl, že uspořádání summitu je ostudou polské vlády a rovněž Varšavě připomněl, že Írán během 2. světové války zachraňoval životy polských válečných uprchlíků.

Báli se protestů proti Trumpovi

Podle agentury DPA byla polská metropole vybrána pro summit o Blízkém východě z toho důvodu, že zde pravděpodobně nehrozí rozsáhlejší protesty proti kontroverznímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Vláda autoritářské konzervativní strany Právo a spravedlnost, stejně jako mnoho Poláků, považují USA za blízkého spojence a garanta bezpečnosti v regionu. I datum konference nebylo podle agentury vybráno Spojenými státy náhodně - téměř současně se v Íránu budou odehrávat oslavy 40. výročí islámské revoluce z roku 1979.

Spojené státy vloni v květnu jednostranně odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a postupně pak obnovily protiíránské sankce. Pompeo při blízkovýchodním turné propagoval americkou iniciativu na vytvoření širší vojenské aliance zemí regionu, která bude čelit hrozbám z Íránu a které komentátoři začali přezdívat »arabské NATO«.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 21 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.