Ilustrační FOTO - Pixabay

Mírumilovné Česko

Dokud bude trvat současná bezpečnostní situace ve světě a Česko bude mít status jedné z nejbezpečnějších současných zemí, měl by počet turistů v Česku růst, předpokládá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Vloni za první tři čtvrtletí se v Česku ubytovalo 17 milionů turistů a roste jak počet tuzemských, tak zahraničních hostů, řekla ministryně na zahájení veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně.

Počty turistů rostou několik let po sobě. »Domácí a zahraniční jsou zhruba půl na půl, což mě těší. Zahraničních bylo 8,2 milionu. Zjišťujeme u nich i zpětnou vazbu a stále častěji slýcháme, že se jim tu líbí a že se sem chtějí vrátit. Dokonce začínají chválit i služby, s čímž jsme měli v minulosti problémy,« řekla Dostálová. Stále roste počet turistů z východní Asie a Číňané už se dostali do první pětky zemí.

Česko patří k nejmírumilovnějším zemím světa podle Světového mírového indexu (GPI), který loni v létě zveřejnil britský Institut pro hospodářství a mír (IEP). Mezi 163 hodnocenými státy je sedmé nejlepší. Index odráží míru kriminality, možnosti přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míru nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Situace se podle Dostálové začne měnit ve chvíli, kdy se situace ve světě uklidní. »Pak nám samozřejmě budou konkurovat přímořské země,« uvedla Dostálová. Turistů může ubývat i v důsledku ekonomického zpomalení či recese. »Proto je potřeba podporovat tuzemský turistický ruch a rozvoj služeb, protože když rodina bude mít méně peněz, bude hledat dovolenou v Česku,« řekla Dostálová.

Tuzemskému cestovnímu ruchu podle ní pomohlo jak zlevněné jízdné pro studenty a důchodce, které zavedla vláda loni, tak EET. »Studenti a důchodci začali po Česku hodně jezdit a EET narovnala podnikatelské prostředí, což přiznávají i hoteliéři. Jsou před námi i další výzvy v podobě sdílených služeb, abychom pomohli narovnávat prostředí,« řekla Dostálová.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 8 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.