FOTO - Pixabay

Statistika a slovo roku? Plasty

Údaj 90,5 % britská organizace Royal Statistical Society (RSS) vybrala jako mezinárodní statistiku roku 2018. Číslo z environmentální studie OSN založené na práci trojice amerických akademiků odkazuje na podíl plastového odpadu lidstva, který nikdy nebyl recyklován. Podle šéfa RSS sira Davida Spiegelhaltera statistika ilustruje rozsah výzvy, kterou plastový odpad představuje.

Vědci Roland Geyer, Jenna R. Jambecková a Kara Lavender Lawová odhadli, že lidstvo do roku 2015 vyprodukovalo zhruba 6300 milionů tun plastového odpadu. Podle jejich studie bylo téměř 12 % všech těchto plastů spáleno a necelých 79 % skončilo na skládkách nebo v přírodním prostředí. »Je velmi znepokojivé, že takto velká část plastového odpadu nikdy nebyla recyklována,« řekl Spiegelhalter, který předsedal porotě rozhodující o volbě statistiky roku. »Tato statistika pomáhá ukázat rozsah výzvy, které všichni čelíme. Po právu byla jmenována mezinárodní statistikou roku RSS za 2018,« dodal.

Statistiku roku vyhlašovala RSS teprve podruhé, a to na základě návrhů veřejnosti, kterých prý dorazilo více než 200. V roce 2017 zvítězil údaj 0,1 %, který podle ČTK představuje hustě zastavěnou část plochy britského území.

Na jedno použití

Plastový odpad se vloni často dostával do zpravodajství a s ním spojený výraz single-use (na jedno použití) byl lexikografy anglického slovníku Collins jmenován slovem roku 2018. Vědec Geyer podle agentury AP uvedl, že vyzdvihnutí údaje z jeho výzkumu je pro něj poctou. Doufá, že tato skutečnost pomůže přitáhnout pozornost k problému plastového znečištění, které »dopadá téměř na všechny komunity a ekosystémy světa«.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.