Ilustrační FOTO - Pixabay

Hitachi, stejně jako Toshiba, couvá z britských jaderných projektů

Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderných reaktorů ve Walesu a zastavila i práce na dalším projektu v Oldbury-on-Severn v Anglii za tři biliony jenů (628 miliard Kč).

Firma o tom informovala s tím, že je to ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.

Japonská firma již od června jednala s britským kabinetem o financování výstavby. Londýn její dceřiné společnosti Horizon Nuclear Power původně nabízel finanční podporu až dva biliony jenů, ale na podmínkách se podle vyjádření vlády nakonec strany nedohodly. Japonská firma upřesnila, že bude nucena odepsat výdaje ve výši 300 mld. jenů a dalších 300 mld. jenů jako »mimořádné ztráty«.

Jen práce na dvou chystaných reaktorech ve velšském Anglesey měly podle zpravodajského serveru BBC zaměstnat 9000 lidí. Elektrárna s kapacitou 2,9 gigawattu měla stát 20 mld. liber (578 mld. Kč) a s provozem se od plánovaného otevření v polovině příštího desetiletí počítalo na 60 let.

Hitachi uvedla, že Anglesey zůstává »nejlepším místem pro vývoj jádra ve Spojeném království« a že firma »si vyhrazuje možnost se k jeho vývoji vrátit«. To, že Británie na jadernou energetiku nadále sází, potvrdil i mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Opoziční labouristická poslankyně Rebecca Longová Baileyová kritizovala nejasnosti kolem financování nukleárních projektů v Británii. Již před dvěma měsíci vycouvala z projektu v Moorside společnost Toshiba, připomněla agentura DPA.

Stárnoucí jaderné reaktory v Británii se nyní na dodávkách elektřiny v zemi podílejí více než pětinou. Téměř polovina kapacity však má být odpojena ze sítě do roku 2025.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-01-22 12:03
Rosatom jim to tam postaví bez vytáček a podle smlouvy. Možná jen, že
navíc budou chtít pravdu o "Novičoku". tak jak to MI5+6 s CIA
přitrouble zorganizovali.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.