Kata jedlá. FOTO - wikimedia commons

Celníci zadrželi další katu

Pracovníci Celního úřadu Praha Ruzyně během měsíce zadrželi už podruhé několik poštovních zásilek sušené rostliny katy jedlé, která se používá jako droga.

V obou případech balíky směřovaly z Etiopie příjemci v České republice. Tentokrát byly na celní poště v Praze 5 odhaleny tři krabice se 34,5 kilogramu katy, sdělila mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská. Celníci případ předali policii. »Celníci našli zásilky při běžné kontrole. Následnou vnitřní kontrolou byl zjištěn v papírových krabicích sušený rostlinný materiál. Odbornou expertizou bylo potvrzeno, že se jedná o sušené výhonky rostliny Catha edulis - Katy jedlé,« popsala Miškovská. Výhonky obsahují alkaloidy kathion a kathin, které jsou zapsány na seznamu návykových látek.

Celníci případ předali policii k zahájení trestního stíhání pro podezření z trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policie vyšetřuje také obdobný případ z počátku ledna, kdy ruzyňští celníci zadrželi čtyři balíky se 40 kilogramy katy jedlé poslané také z Etiopie do České republiky. Zda byl adresát v obou případech stejný, nemohla Miškovská s ohledem na vyšetřování říct.

Zadržení zásilek s katou jedlou není u ruzyňských celníků výjimečné, například loni v listopadu v jejich rukách skončilo 12 papírových krabic, v nichž bylo rozděleno téměř 23 kilogramů katy. Zásilka směřovala do České republiky z Keni.

Kata jedlá je strom či keř pěstovaný ve východní Africe a na Arabském poloostrově. Čerstvé mladé listy obsahují látky, které buď způsobují stimulaci, nebo naopak uklidňují. Dlouhodobé nadměrné užívání katy je ale mimo jiné příčinou psychických problémů a dalších nemocí.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.