Premiérka Theresa Mayová. FOTO - wikimedia commons

Předsedu parlamentu bude brexit mrzet

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow nepřehlédnutelným stylem řízení brexitových debat možná ohrozil svůj budoucí postup do Sněmovny lordů. Vláda premiérky Theresy Mayové je podle britských médií přesvědčena, že straní prounijním poslancům, a premiérka proto může odmítnout schválit jeho postup do horní komory.

Do ní míří automaticky všichni odcházející šéfové Dolní sněmovny, pokud to odsouhlasí vláda. Charismatický Bercow se v minulých dnech stal jednou z mediálně nejviditelnějších postav brexitu, když důrazně a hlasitě uklidňoval vášnivé debaty kolem klíčových hlasování o dohodě s EU a nedůvěře vládě. Mayová a její ministři jsou podle médií po historickém debaklu při brexitovém hlasování hrubě nespokojeni s Bercowovým přístupem, který označují za zaujatý. Šéf sněmovny podle nich v diskusích ponechával příliš prostoru poslancům prosazujícím nové referendum a setrvání v EU, a tím údajně ovlivnil charakter brexitové debaty. »Jistě budeme velmi obezřetně zvažovat, komu umožníme postup do Sněmovny lordů,« řekl listu The Times nejmenovaný vládní zdroj k Bercowovi.

Pětapadesátiletý šéf Dolní sněmovny se podle BBC na podzim v soukromí vyjádřil, že by chtěl letos ze svého postu odejít. Předcházela tomu zpráva kritizující poměry ve sněmovně, kde je údajně tolerováno nepřípustné chování některých poslanců.

Bercow, který má být z titulu funkce zcela nezávislý na jakékoli politické straně či proudu, podle ČTK již v minulosti sám čelil kritice za údajné šikanování některých poslanců. Podle Bercowa byla kritika neopodstatněná.

Pokud by vláda skutečně neschválila jeho postup do horní komory, by podle médií byl prvním šéfem Dolní sněmovny za více než 200 let, kterému by se to stalo.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-01-23 01:33
Pokud ji vadí, měla by ho spíš přešuopnout nahoru co nejrychleji.
Prokopic.Karel
2019-01-22 19:36
A hele! Tak u Anglánů už jsou také "DEMOUKRADI", jako u nás?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.