Ilustrační FOTO - Pixabay

Makléři budou potřebovat vzdělání

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci.

Podle návrhu zákona bude muset mít makléř vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon připravilo, za nejzazší přijatelný termín zákona považuje začátek roku 2020.

Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad. Podle obchodního ředitele společnosti Bidli Romana Weisera je připravovaný návrh lepší než stávající stav, nicméně zákon je poněkud nedotažený. Podle generálního ředitele realitní kanceláře Next Reality Roberta Hanzla by zákon mohl být přísnější, například v otázce kvalifikačních požadavků, povinného pojištění nebo v otázce úschovy peněz u realitní kanceláře. Zástupci některých realitních kanceláří rovněž kritizují, že pojištění realitního zprostředkovatele je nedostatečné, když částka povinného pojištění na pojistnou událost se snížila z původních šesti milionů korun na 1,75 milionu.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika ke špičce v Evropě, na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josef.hb
2019-01-22 22:43
Zase PRAVICOVÉ kecy a nic to nevyřeší. Dopadne to jako z
pojišťovákama před cca 15ti léty, kdy MF vymyslelo tzv.
"atestace" a měl se stav po "atestacích" snížit z
40000 na 20000. Zároveň byl nábor nových "fin. poradců",
kdyby náhodou někdo vypadl. A výsledek, že krátce na to byl nárůst
na 70000. Jedna z podmínek původně byla SŠ s maturitou, ale největší
pojišťovna si prosadila, že SŠ vzdělání je i dvouletá UŠ. Znám
zedníky, obráběče atd. kteří zanechali špinavé práce za
„patnáct“ a dělají panskou práci (pojišťovnictví a
bankovnictví) za sedmdesát i více. Všichni chtějí vydělávat a tak
vnucují klientům i to co nepotřebují jako investiční pojištění,
úvěry, krchovné“ apod. Potom lidé mají "hafo" fin.
závazků a končí v exekuci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.