Ilustrační FOTO - pixabay

Uhlí se vytěžilo méně, výroba koksu stoupla

V České republice se loni vytěžilo meziročně méně uhlí. Výrazněji klesla produkce černého uhlí, která se proti roku 2017 snížila o 18 procent na 4,5 milionu tun. Objem vytěženého hnědého uhlí pak proti předloňsku klesl pouze mírně, a to o 0,4 % na 39,2 mil. tun. O 2,5 % na 2,5 mil. tun naopak vzrostlo množství vyrobeného koksu.

Vyplývá to z aktuální statistiky ministerstva průmyslu a obchodu. »Pokles produkce hnědého uhlí lze považovat za kosmetický. Nicméně koresponduje s dlouhodobým trendem útlumu těžby hnědého uhlí, souvisejícím například s přísnějšími ekologickými limity. V případě černého uhlí hrají roli spíše lokální faktory, jelikož se cena komodity stále nachází na zvýšených úrovních,« řekl k výsledků statistiky portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Produkce uhlí, černého i hnědého, dlouhodobě klesá, uvedl analytik Finlordu Boris Tomčiak. »Důvodem je postupný přechod na spalování jiných energetických surovin, jako jsou kupříkladu zemní plyn nebo biomasa. Nárůst produkce koksu byl způsoben zvýšenou poptávkou ze zahraničí. Téměř celé navýšení totiž šlo na export,« dodal analytik.

Ilustrační FOTO - pixabay

Jediným českým producentem černého uhlí je společnost OKD. Černouhelné doly, v nichž pracuje zhruba 9500 lidí, loni prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. Původní společnost OKD změnila název na Správa pohledávek OKD. Zůstaly v ní pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala v roce 2016 do úpadku.

»Ekonomicky byl rok 2018 výrazně lepší, než jsme očekávali, než se plánovalo. Ale že by předčil rok 2017, kdy jsme vydělali tři miliardy, to se čekat nedá. Toho roku byla opravdu výjimečná situace, kdy se tehdejšímu vedení OKD podařilo maximalizovat těžbu, aby se co nejvíce uhlí prodalo za vysoké ceny,« uvedl v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes předseda představenstva Priska Marian Klásek.

Podle údajů Bloombergu činí v současné době cena energetického černého uhlí na trhu více 100 dolarů za tunu (2250 Kč/t). V polovině loňského roku byla jeho cena přes 110 USD/t (2475 Kč/t), během roku 2016 naopak klesla pod 50 USD/t (1125 Kč/t).

Hnědé uhlí se v ČR těží v severních Čechách. V sokolovském hnědouhelném revíru působí Sokolovská uhelná, v rámci severočeského hnědouhelného revíru Severočeské doly, které patří energetické společnosti ČEZ. Dále tu těží Severní energetická a Vršanská uhelná, které patří do skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Koks v ČR vyrábí například ostravská OKK Koksovny, která je součástí Holdingu MTX Group podnikatele Petra Otavy, syna bývalého spolumajitele OKD.

Koks se vyrábí z mletého kvalitního černého uhlí. V peci s omezeným přístupem kyslíku při teplotách nad tisíc stupňů Celsia jsou během takzvané karbonizace odstraněny prchavé složky. Výsledný produkt se používá zpravidla jako palivo nebo při výrobě surového železa.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.