Rozhovor Haló novin se Zdeňkem Maršíčkem, vedoucím Sekce bezpečnostní politiky ÚV KSČM

Neonacisté opět zvedají hlavy - i u nás

Banderovci nedávno na Ukrajině získali status válečných veteránů. Co si o tom myslíte?

Vysoce třaskavý zákon týkající se statusu válečného veterána podpořilo 236 ukrajinských poslanců, o deset více, než bylo potřeba ke schválení. Status válečného veterána s příslušnými výhodami tak bude nyní náležet i tzv. banderovcům, jak jsou označováni členové OUN a jejího vojenského křídla UPA, spojeným s velitelem Stepanem Banderou. A to budí u mnohých odpor. Přijetím takových zákonů dnešní Ukrajina přijímá zodpovědnost za válečné zločiny spáchané těmito skupinami bez jakéhokoliv časového omezení.

Členové OUN a UPA se podíleli na masakrech, při nichž byly zavražděny až statisíce příslušníků etnických menšin, především Poláků, ale také Židů, Čechů či Rusů. Podle údajů z května loňského roku stále žije více než 1200 příslušníků obou zmíněných organizací, kteří se zúčastnili válečných akcí. Na status veterána měli přitom dosud nárok jen ti, kteří v letech 1941 až 1944 bojovali proti nacistickému Německu. Příslušný zákon podepsal v roce 2015 prezident Petro Porošenko, který bojovníky UPA a OUN velebil jako příklad hrdinství a vlastenectví.

Co se nyní změnilo?

Nově jsou však jako bojovníci za svobodu uznáni i ti, kteří v letech 1944 až 1956 bojovali proti sovětské armádě, včetně těch, kteří spolupracovali s nacisty na holocaustu. Ukrajinští poslanci vyzvali prezidenta, aby Banderovi vrátil titul Hrdina Ukrajiny. Na Ukrajině dospěla fašizace do nevídaných rozměrů. Neonacisté mají jediný cíl: zastrašit nejen místní obyvatele, ale i vládu. Nelze tedy takovéto zákony tolerovat, a pokud evropští politici takovýto postup tolerovat budou, pak budou fašistické junty tolerovány i jinde.

Projevy fašismu nelze podceňovat ani v České republice. Stačí připomenout skutečnost, že česká justice se mnohdy nedokáže vyrovnat se závažnými projevy neonacismu ani v po řadu let trvajícím soudním řízení. Ukázala tak, že je ochotna tolerovat neonacismus a projevy fašismu v České republice a nebude se opírat ani o judikaturu rozpoznávající z dřívějších rozhodnutí neonacistické struktury. Po nepřiměřeně dlouhém protahování soudního sporu nakonec osvobodila ty, kteří hlásali rasovou nenávist a uctívali odkaz jednotek SS fašistického Německa.

Co to ve skutečnosti pro nás znamená?

Plně se ukazuje, že parlamentní demokracie je stále více nahrazována loajalitou k postojům krajní pravice. Tolerance pravicového extremismu, projevů sympatií k nacistické ideologii a fašismu, tak dostala další rozměr. Za zmínku také stojí, že v minulosti také neonacisté zvažovali v České republice útoky na lidi, představitele státu, ale i poškození objektů. Jejich plány měly mít charakter protistátního boje. Při domovních prohlídkách v minulosti prý kriminalisté našli mj. i suroviny k výrobě výbušnin, střelné zbraně a propagační materiály s neonacistickou tématikou, které vypovídají o ideologickém boji neonacistů. Materiál také obsahuje myšlenku poškození či likvidace konkrétních osob. Policisté tehdy obvinili devět lidí, hlavně ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Část z nich se prý osobně podílela na vzniku a založení neonacistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18. Závažné je, že akce neonacistů nabývají na agresivitě. Jde zejména o organizaci Blood and Honour (Krev a čest). Tento výrok používala Hitlerjugend. Za zmínku také stojí obsah facebookových stránek s názvem Vyhlaďme komunisty, kde autor těchto stránek hlásal nenávist a otevřeně vyzýval k násilí proti skupině obyvatel.

Jak se k tomuto trendu stavějí příslušné státní orgány?

Za pozornost například stojí, že předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt řekl ve středu 23. ledna v rozhovoru pro Českou televizi, že některý z příštích srazů této organizace, sdružující bývalé československé Němce vysídlené po válce z československého území a jejich potomky, se uskuteční v některém městě v České republice. Podle Posselta asi ne v Praze, ale někde v Česku. Také to ukazuje, že činnost neonacistů v České republice nabývá na agresivitě.

Je proto zarážející, že na aktivity krajně pravicových organizací, které se dokonce hlásí k násilí, neupozorňuje Bezpečnostní informační služba. Ta ve svých pravidelných informacích o vývoji na extremistické scéně, zveřejněných na internetu, uvádí, že pravicově extremistická scéna stagnovala. Na rozdíl od předkladatelů těchto zpráv naopak nabývám dojmu, že extremistická scéna se v České republice více profesionalizuje. Ze zpráv je tedy rovněž zřejmé, že kvalita zpravodajských informací Bezpečnostní informační služby je na nízké úrovni. Budí to dojem, že většina údajů zřejmě pochází buď z policejních databází, případně z monitorování otevřených, převážně internetových zdrojů.

Jak se k těmto skutečnostem stavějí komunisté?

Komunistická strana Čech a Moravy odsuzuje projevy pravicového extremismu, neonacismu a fašismu v české společnosti a požaduje, aby vláda a ministerstvo spravedlnosti nezavíraly před touto skutečností oči. Česká justice opět ukázala, že je ochotna projevy neonacismu a fašismu tolerovat. Odmítáme, aby demokracie byla stále více nahrazována loajalitou k postojům krajní pravice. Tolerance pravicového extremismu, projevů sympatií k nacistické ideologii a fašismu dostala další, zcela nepřijatelný rozměr. Komunistická strana Čech a Moravy opět důrazně varuje před narůstajícím extremismem, neonacismem a fašismem v české společnosti a požaduje, aby vláda, ministerstvo zahraničí a ministerstvo spravedlnosti neuhýbaly před touto skutečností.

Tomáš CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 53 hlasů.

Tomáš CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-01-29 16:52
Dnes ministr zahraničí Petříček ukončil "soudružskou"
cestu na Ukrajinu. S přítelem Klimkinem se zajeli podívat i do Mariupolu
na přechod přes linii fronty na Donbas. Nezklamal, poslouchal jen
propagandu nelegálního režimu v Kyjevě místo aby vyslechl i ty, na
které Ukrajina pátým rokem střílí vším co má po ruce ...
02.07.2016 - "https://www.youtube.com/watch?v=jl7kONu7Z88"
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.