I slova mohou zabíjet

Vdova po zavražděném starostovi polského města Gdaňsk Pawlu Adamowiczovi minulý týden v rozhovoru pro portál onet.pl obvinila veřejnoprávní televizi z nepřímého podílu na vraždě jejího manžela. »Mého muže zabila slova,« prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral za oběť jejího manžela kvůli »jazyku nenávisti« šířenému proti němu i ve veřejnoprávních médiích.

»Je to odpovědnost TVP,« prohlásila Adamowiczová. »Ti, kteří útočili na mého muže, to nebyli novináři. Ti lidé si nezaslouží takové označení,« pokračovala vdova s tím, že jeden z nich »mnohokrát běhal po městě za Pawlem a vykřikoval na něj urážky«.

Nacionálně konzervativní populistická strana Právo a spravedlnost (PiS) po volebním vítězství v roce 2015 dosadila nové vedení do veřejnoprávní televize, rozhlasu i do tiskové agentury PAP. Největší opoziční strana, pravicově liberální Občanská platforma (PO), si dlouhodobě stěžuje, že za vlády PiS přestala TVP plnit roli veřejnoprávního média.

Kritika opozice zesílila právě po útoku na starostu Gdaňsku, na kterého 13. ledna zaútočil během charitativní akce 27letý muž. Den po Adamowiczově skonu odvysílala TVP v hlavní zpravodajské relaci reportáž o »jazyku nenávisti«. Selektivně do ní ale vybrala pouze slovní výpady politiků Občanské platformy proti PiS, čímž si vysloužila kritiku i od konzervativních komentátorů.

Vedení PO před týdnem oznámilo, že bude zcela bojkotovat TVP a vyzvalo své představitele na celostátní i regionální úrovni, aby přestali chodit do všech jejích programů. Hodlá tak činit až do doby, než skončí současné vedení televize dosazené vládnoucí stranou PiS.

Nejen podle Adamowiczové mají politici, kteří jsou v současnosti v Polsku u moci, nástroje k pronásledování a ničení lidí. Připomněla, že v posledních letech se PiS se svými lokaji zaměřila třeba na nyní už nežijícího slavného režiséra Andrzeje Wajdu, který veřejně vystupoval právě proti tomuto Kaczyňského autoritářskému spolku.

Je s podivem, že Poláci, ale také Maďaři s Orbánovým Fideszem, a některé další národy si i ve 21. století nechají líbit otevřené projevy diktatury, které směřují k zabarikádování se u moci na neurčito.

S hledáním alternativy to samozřejmě není lehké, ale pár drobtů hozených tu a tam z bohatstvím překypujícího stolu novodobé »elity« by nikoho umlčet nemělo!

Roman JANOUCH


Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-01-31 00:32
To je úplně jak v ČR. Tady taky tzv. veřejnoprávní média šíří
nenávist.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.