Ilustrační FOTO - Haló noviny

Volby v Brně platí

Ústavní soud odmítl stížnost KSČM na výsledky říjnových voleb v Brně a v městské části Brno-střed.

V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Strana v zastupitelstvu města ani v městské části nezískala mandát a požadovala přepočtení hlasů. V minulosti už jí v tom nevyhověl Krajský soud v Brně, který však komunistům na základě přepočtu hlasů přiřkl jeden mandát v městské části Brno-Kohoutovice.

KSČM ve stížnosti namítala, že jí krajský soud nepřepočtením hlasů odepřel soudní ochranu. Stížnost komunistické strany ale považuje Ústavní soud za zjevně neopodstatněnou. »Krajský soud v Brně se s návrhy stěžovatelky řádným a přesvědčivým způsobem vypořádal. V jeho odůvodnění nelze spatřovat svévoli či jakýkoliv jiný kvalifikovaný exces, jenž by opodstatňoval závěr o porušení základního práva stěžovatelky na soudní ochranu ani jiného ústavně zaručeného základního práva nebo svobody,« uvedla Sedláčková.

Předseda brněnské KSČM Martin Říha řekl, že zatím neviděl odůvodnění. »Musíme se s tím nejprve seznámit a teprve potom se k tomu budeme vyjadřovat,« poznamenal Říha. KSČM považovala výsledky voleb v Brně za nezákonně ovlivněné. Poukazovala na to, že jejich nezákonnost uznal krajský soud, ale vyhodnotil ji jako významnou pouze v Kohoutovicích, nikoliv pro zastupitelstvo Brna a Brna-středu.

Původně po volbách KSČM v Kohoutovicích mandát neměla. Krajský soud ale po přepočtení hlasů zjistil, že získala skoro o 600 hlasů více, což nakonec znamenalo překročení pětiprocentní hranice a zisk jednoho mandátu. V Brně a Brně-středu už ale návrh na zneplatnění a požadavek na přepočet neuznal. V Brně měli komunisté 4,13 procenta hlasů a v Brně-středu 3,1 procenta hlasů.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.