Papež František. FOTO - wikimedia commons

Papežovo NE změně celibátu

Papež František vyloučil, že by se chystal změnit pravidla týkající se kněžského celibátu. Připustil ovšem, že bude uvažovat o možnosti povolit svěcení starších ženatých mužů v odlehlých oblastech s nedostatkem duchovních.

O rozvolnění pravidel celibátu usilují např. brazilští biskupové. Podle nich by tzv. viri probati - ženatí muži osvědčení ve víře - mohli vyřešit problém nedostatku kněžích v odlehlých oblastech Amazonie, kde věřící často nemohou na mši i několik měsíců. Svěcení »osvědčených mužů« by mělo být jedním z hlavních témat říjnové vatikánské synody biskupů z Amazonie. Podle kritiků souvisí nucený celibát i s případy sexuálního zneužívání mladistvých v katolické církvi. Právě tomuto tématu se bude na pozadí skandálů věnovat únorový summit ve Vatikánu. František ale v tomto týdnu varoval, aby lidé nevkládali do vrcholné schůzky o ochraně nezletilých přílišné naděje. »Je třeba snížit očekávání, protože problém zneužívání bude pokračovat, neboť je to lidský problém a vyskytuje se všude,« řekl papež.

»Osobně si myslím, že celibát je darem církvi. Nesouhlasím s těmi, kdo říkají, že by měl být zaveden dobrovolný celibát,« uvedl papež. Připustil ale, že »pastorační potřeba« by mohla v určitých částech světa ospravedlnit alternativní řešení. Cílem summitu, který se bude konat od 21. do 24. února, je podle Františka zvýšit citlivost vrcholných představitelů církve vůči obětem zneužívání a dát církevním hodnostářům návod, jak případy zneužívání vyšetřovat. V minulosti se reakce na odhalení případů zneužívání mladistvých uvnitř církve lišila v závislosti na zemi, v níž se na ně přišlo. To by se mělo podle papeže po summitu změnit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-01 09:41
I "osvícený" František bývá někdy poněkud natvrdlý...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.