Vstup zdarma pro členy AfD na Berlinale

O Zlatého medvěda se na letošním mezinárodním filmovém festivalu Berlinale utká 17 filmů. Žádný český v hlavní soutěži není. Program 69. ročníku přehlídky v úterý v Berlíně představil její šéf Dieter Kosslick. Festival, který bude i letos plný politických témat, začne ve čtvrtek 7. února. Své brány návštěvníkům, kterých má být znovu kolem půl milionu, uzavře o 10 dní později. Členové AfD mají vstup zdarma, vstupenky za ně uhradí ředitel.

»Ukazujeme převážně filmy, které reflektují politický a společenský vývoj,« říká Kosslick, podle něhož se letošní ročník dá označit heslem feministek ze 60. let - soukromé je politické. Řada snímků se tak věnuje tíživým dopadům politiky, globalizace nebo náboženství na obyčejné rodiny.

Soška Zlatého medvěda. FOTO - wikipedia commons

Kosslickova nabídka

Dlouholetý šéf festivalu, který letos v této roli končí, na tiskové konferenci učinil zvláštní nabídku politikům protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), kterou mnozí pozorovatelé označují za pravicově populistickou až radikální. »Všichni členové AfD, všichni poslanci AfD v parlamentu budou moci zadarmo do kina. Osobně pozváni ode mě. Zaplatím každý lístek,« uvedl Kosslick, podle něhož se akce týká dokumentárního filmu Tajný archiv ve varšavském ghettu. Po zhlédnutí snímku o holocaustu, který Berlinale uvede 10. února, by podle Kosslicka i politikům AfD mělo být jasné, že Hitler a doba nacismu nejsou jen »ptačím trusem« na úspěšných německých dějinách, jak o tom v minulosti mluvil šéf protiimigrační strany Alexander Gauland.

Sedm režisérek

»Znovu se bude diskutovat také o rovnosti pohlaví,« poznamenává sedmdesátiletý Kosslick, který je rád, že sedm ze 17 soutěžních filmů režírovaly ženy. »V tom jsme napřed,« říká ke srovnání s ostatními festivaly. Zároveň hned ujišťuje, že všechny soutěžní filmy byly vybrány, protože jsou kvalitní, nikoli proto, že by za nimi stály ženy.

Jednou z nich je i známá polská režisérka Agnieszka Hollandová, která do německé metropole přiveze snímek Mr. Jones, jehož obsahem podle festivalových informací je hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století. Pozornost zřejmě vzbudí i film francouzského režiséra Françoise Ozona Grâce à Dieu (Z boží milosti) o zneužívání chlapců katolickými kněžími nebo snímek Elisa y Marcela španělské režisérky Isabel Coixetové o dvojici lesbických žen, které kvůli svému vztahu raději opustí katolické Španělsko.

V hlavní soutěži mají zastoupení i snímky z Německa, Rakouska, skandinávských zemí, Turecka, Brazílie, Číny nebo Mongolska. O tom, kdo z nich v souboji o Zlatého medvěda a Stříbrné medvědy uspěje, rozhodne porota v čele s francouzskou herečkou Juliette Binocheovou. Z dalších hvězd filmového plátna do Berlína přijedou třeba Christian Bale nebo Tilda Swintonová. Česká republika bude podle dosud zveřejněného programu na Berlinale zastoupena jen krátkým snímkem Pouštět draka a koprodukcí íránského filmu Nasht. Na festivalu se představí celkem na 400 děl.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.