Ilustrační FOTO - Pixabay

Senát nechce se snižováním DPH na pivo čekat

Senát doporučil snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na vybrané služby řemeslníků a na točené pivo na deset procent už nyní daňovým balíčkem. Vláda s tím počítá až v novele o elektronické evidenci tržeb (EET), kterou projednává Sněmovna.

Horní komora také doporučila snížit spotřební daň na lahvové pivo o šest haléřů na litr. Senátoři schválili také návrh, podle něhož by nižší sazba DPH na teplo měla být zavedena už od letošního července, nikoli až od příštího roku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s navrženými změnami nesouhlasila. Balíček se tak vrací k novému projednání do Sněmovny, která může Senát přehlasovat.

Zda k tomu dojde, bude podle zpravodaje k daným novelám, poslance Jiřího Dolejše (KSČM), záležet na vyjednávání v dolní komoře. »Osobně s těmito změnami nemám problém, je ale na ostatních, zda budou pro původní nebo senátní verzi. Máme zájem, aby ten zákon prošel, senátní úpravy jsou spíše ve prospěch věci, ale pochopitelně se budou muset vést jednání o nalezení většiny pro hlasování,« řekl našemu listu.

Poslanec Jiří Dolejš.

Snížení DPH na vybrané služby včetně stravování, podávání nápojů, kadeřnictví, úklidu, oprav oděvů, obuvi nebo jízdních kol má za cíl kompenzovat náklady spojené s plánovanými dalšími vlnami EET.

Snížení DPH na dodávky tepla a chladu z dosavadních 15 na deset procent má tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek. S návrhem přišlo víc poslanců z různých sněmovních stran, byl mezi nimi i Leo Luzar (KSČM). Již dříve varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů.

Spotřební daň i na zahřívaný tabák

Lhůtu pro podání elektronického daňového přiznání senátoři navrhli prodloužit o jeden měsíc. V letošním roce je termín pro podání přiznání daně z příjmu pro fyzické osoby 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce 1. července. Ministryně uvedla, že se této úpravě nebrání, chtěla by ji ale zavést po řádné diskusi až připravovaným vládním návrhem.

Vládní daňový balíček mění celkem deset zákonů týkajících se daní. Zavádí také zdanění zahřívaného tabáku spotřební daní. Spotřební daň ze zahřívaných tabákových výrobků by podle návrhu měla být aplikována na váhu, se sazbou daně ve stejné výši, jako je u tabáku ke kouření.

Návrh počítá také se zvýšením limitů pro využití výdajových paušálů u živnostníků z nynějšího jednoho milionu korun na dva miliony.

Balíček obsahuje také změnu zákona o celní správě, která umožní celníkům, aby při kontrole hazardu a dodržování elektronické evidence tržeb používali krycí doklady. Obcím a dalším samosprávám balíček rozšiřuje možnost získat odpočet na dani z přidané hodnoty, kterou zaplatily například při budování infrastruktury.

(jad, ku)


(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.