Ilustrační FOTO - Pixabay

Nebezpečná americká jaderná strategie

Dva významní zástupci amerických demokratů v Kongresu navrhli zákon zakazující Spojeným státům americkým použít jaderné zbraně jako první. Oznámil to americký zpravodajský server The Hill. Návrh, který předložili senátorka Elizabeth Warrenová a poslanec Adam Smith, má jedinou větu: Nepoužít zbraně jako první je politika USA.

»Naše jaderná strategie je nejen zastaralá, ale je i nebezpečná,« uvedli oba politici v prohlášení. Jejich návrh má zabránit chybným kalkulacím při použití jaderných zbraní a »zachovat morální a diplomatické vůdcovství USA ve světě«. Podle Smitha návrh uchovává možnost odpovědět jadernou zbraní na jaderný útok protivníka proti Spojeným státům americkým nebo jejich spojencům.

Dlouhodobá strategie USA počítá s právem zasazení preventivního jaderného úderu. Změnit tento přístup zvažoval údajně bývalý prezident Barack Obama před svým odchodem z Bílého domu, ale neučinil tak na naléhání poradců, podle nichž by takový krok »podnítil choutky protivníka«.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Jiný návrh

Jiný návrh omezující použití jaderných zbraní už v úterý předložili v Kongresu další dva demokraté, poslanec Ted Lieu a senátor Ed Markey. Stanoví, že k nasazení jaderných zbraní jako první si musí prezident vyžádat souhlas Kongresu.

Rusko si právo udeřit jadernými zbraněmi jako první vyhradilo v revizi vojenské doktríny, o níž v září 2014 psala ruská média. Moskva by podle jejich informací mohla jako první nasadit jadernou zbraň i v případě agrese vedené konvenčními prostředky, jestliže je ohrožena sama existence státu.

Znepokojená Moskva

V čínské metropoli Pekingu začaly diplomatické konzultace pěti stálých členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů – tedy USA, Británie, Francie, Číny a Ruska. Agentura TASS oznámila, že ruská delegace předala účastníkům konzultací dokument, v němž vyjadřuje znepokojení nad vojenskou doktrínou USA. Podle názoru Moskvy připouští americká doktrína možnost reagovat jadernými zbraněmi na »hrozby nejaderného charakteru«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-01 09:39
Zdá se, že někomu to začíná konečně docházet...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.