Ostuda pro Německo. Stěhování Židů

Pro Německo je podle předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho ostudou, že Židé znovu přemýšlejí o tom, jestli se ze země kvůli antisemitismu raději nevystěhovat. Schäuble to řekl v německém parlamentu u příležitosti připomínky obětí nacistického režimu. Před poslanci s projevem vystoupil také pražský rodák a přeživší holocaustu Saul Friedländer.

»V naší společnosti se stále vyskytují nebezpečné předsudky a stereotypy, vylučování ze společnosti a diskriminace, antisemitismus,« uvedl Schäuble, podle něhož je ostudou, když se Židé v Německu necítí bezpečně, protože jsou terčem slovních nebo jiných útoků. »Ale stud sám nestačí,« zdůraznil šéf parlamentu. »Vedle tvrdosti zákona je zejména v každodenním životě zapotřebí náš odpor proti antisemitismu, proti rasismu, proti diskriminaci všeho druhu,« uvedl.

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. FOTO - wikimedia commons

Apel pamětníka

Podobný apel poslancům adresoval i izraelský historik Friedländer. Antisemitismus, xenofobie, lákadlo totalitárních praktik a nebezpečný nacionalismus jsou podle něj v současnosti všude na světě na vzestupu. »My všichni věříme, že vy máte morální odhodlání nadále bojovat za toleranci, začleňování, lidskost a svobodu, zkrátka za skutečnou demokracii,« řekl.

Dnes šestaosmdesátiletý Friedländer připomněl osud své rodiny, která po okupaci Československa v roce 1939 utekla do Francie. Oba rodiče Friedländera, který se původně jmenoval Pavel, nakonec zemřeli v Osvětimi, on přežil v katolickém internátu.

Český doprovod

Hudební doprovod ke vzpomínce, která se uskutečnila nedlouho po 27. lednu, kdy si celý svět připomíná výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, poskytlo české Bennewitzovo kvarteto, které zahrálo hudbu českého skladatele židovského původu Erwina Schulhoffa a rakouského Viktora Ullmanna, kterou autor složil v Terezíně.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.