Ilustrační FOTO - Pixabay

Genderová mluva

Hannover se rozhodl v úřední komunikaci používat pouze genderově vyvážené výrazy. Nařízením, které se odrazí třeba v tiskových zprávách, ve formulářích, v dopisech nebo e-mailech, se musí řídit 11 000 zaměstnanců hlavního města Dolního Saska.

»Městská správa se ve svých dopisech a publikacích obrací na všechny lidi. Na ženy a muže a ty, kteří se sami nepopisují jako žena, nebo muž. Ještě více než dosud by se do budoucna měly používat výrazy zahrnující všechna pohlaví,« uvádí na svém webu město s více než půlmilionem obyvatel. Změna povede např. k tomu, že místo slova učitel se bude používat výraz vyučující, místo slova volič výraz volící. Podobné úpravy čekají i další používaná slova. Kde nebude jednoduchá změna možná, budou úředníci využívat hvězdičku. Takto: referent*ka. Město věří, že krok přispěje k odstranění oslovení, která by někteří mohli vnímat jako diskriminační. »Rozmanitost je naše síla - využití této základní myšlenky v našem správním jazyce je důležitý signál a další krok k oslovení všech lidí bez ohledu na jejich pohlaví,« je přesvědčen primátor Stefan Schostok.

Hannover při vysvětlování opatření odkazuje i na legislativní změnu. Parlament loni na konci roku totiž rozhodl, že do rodného listu bude nově možné zapisovat jedno ze tří pohlaví - mužské, ženské, či různé (divers). Dříve bylo ve spolkové republice možné pro zápis do rodného listu vybírat mezi mužským a ženským pohlavím, případně uvést »bez údajů«. Ústavní soud ale v říjnu 2017 dospěl k závěru, že tato pravidla porušují osobnostní práva i protidiskriminační nařízení a dal zákonodárcům čas k nápravě právě do konce loňského roku. Podle soudců musí existovat možnost »pozitivního zápisu pohlaví« také pro lidi, jejichž tělo má mužské i ženské prvky. Ve více než osmdesátimilionovém Německu jich je podle odhadů 160 000.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


e173rb
2019-02-01 19:08
Ti Němci se ale mají. Žádné problémy, hrozby ani nedostatky neznají,
vše šlape jako dobře namazaný stroj a tak se byrokraté mohou bavit
vymýšlením nesmyslných nařízení.
pleningeri
2019-02-01 18:47
Pak se sexuální inženýři diví, proč se Němcům nerodí děti.
Třetí ani čtvrté či páté pohlaví je na svět nepřivede ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.