Ilustrační FOTO - Pixabay

Vládní podfuk spotřebitelů

Ve Francii vstoupil v platnost zákon, na jehož základě vzroste minimální cena některých potravin.

Zvýšení minimálních cen některých potravin francouzská vláda prosadila údajně ve snaze získat na svou stranu zemědělce, kteří si dlouhodobě stěžují na nízké výkupní ceny svých produktů, jež jsou podle nich často pod výrobními náklady. Zákon měl původně vstoupit v platnost už loni v prosinci, prezident Emmanuel Macron jej však odložil kvůli protestům hnutí žlutých vest, které už od 17. listopadu každou sobotu demonstrují kvůli podle nich klesající životní úrovni.

Ministr zemědělství a výživy Didier Guillaume Francouze ujišťoval, že zdražení se prý dotkne jen pěti procent výrobků prodávaných v supermarketech. Budou mezi nimi například čokoládová pomazánka Nutella, slazený nápoj Coca-Cola či různé druhy müsli.

Cena se podle něj zvýší jen u výrobků, které obchodníci záměrně dočasně zlevňují, aby přilákali zákazníky a podpořili tím prodej dalších produktů. Podle Michela-Édouarda Leclerka, ředitele řetězce supermarketů Leclerc, který má ve Francii největší podíl na trhu prodejců potravin, se na základě současného zákona zemědělcům více peněz určitě nedostane. Vládní opatření označil za podfuk.

Kvůli zvyšování cen a klesající životní úrovni se už podvanácté v řadě chystají do ulic francouzských měst vyjít tisíce příznivců hnutí žlutých vest.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.