Ilustrační FOTO - Pixabay

Masový návrat Číňanů do domovských oblastí

Desítky milionů Číňanů se tento týden vydávají z velkých měst do svých domovských oblastí, aby tam s rodinami oslavily lunární Nový rok.

Pro mnohé migrační dělníky a studenty je to jediná příležitost za rok, kdy mohou vidět své blízké. Úřady předpokládají, že během čtyřicetidenního období kolem Nového roku lidé v Číně uskuteční 2,99 miliardy cest, což je o 0,6 procenta více než loni. Rok vepře začne v úterý 5. února.

Většina cest - odhadem 2,46 miliardy - bude po silnici. Na vlaky by mělo připadnout asi 413 milionů cest, což je o 8,3 % více než v předchozím roce. Nejvíce stále roste letecká doprava, ve srovnání s minulým rokem by cest mělo být o 12 % více, asi 73 milionů.

Vlakovou dopravu letos posílí několik nových tras vysokorychlostní železnice, včetně té, která spojuje průmyslová velkoměsta Kanton a Šen-čen v pevninské části Číny s Hongkongem.

Přesun stamilionů lidí představuje obrovský logistický problém a lidé si jako každoročně stěžují na potíže s nákupem jízdenek. »Už několik let se mi nepodařilo sehnat lístek na vlak,« postěžoval si na čínské dráhy na sociální síti Weibo jeden z diskutérů. »Systém mi ukázal, že jsou jízdenky k dispozici, ale když jsem se snažil nákup potvrdit, ukázal mi, že už jsou vyprodané,« uvedl další.

Zatímco za rodinou se mezi 21. lednem a 1. březnem do různých koutů Číny vypraví přes 400 milionů lidí, zamíří dalších sedm milionů na dovolenou do zahraničí, odhaduje čínská internetová cestovní kancelář Ctrip. Agentura Reuters uvedla, že většina čínských turistů letos volí levnější destinace, které nejsou příliš daleko od jejich domovů. Důvod vidí Reuters ve zpomalování růstu čínské ekonomiky a v obchodních sporech Číny s Washingtonem.

Na příliv návštěvníků z Číny se tak v prvním únorovém týdnu, kdy má většina Číňanů v práci volno, chystá řada asijských zemí, mezi nimiž jsou podle Ctrip nejoblíbenější Thajsko, Japonsko, Indonésie a Singapur. Úbytek či minimální nárůst počtu čínských turistů naopak zaznamenávají Spojené státy, Austrálie a Nový Zéland, píše Reuters.

Čínská ekonomika loni vykázala nejpomalejší růst za posledních 30 let a ekonomové očekávají v letošním roce další zmírnění tempa. Čínská ekonomika přesto dál roste rychleji než ekonomiky vyspělých zemí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.