FOTO - Pixabay

V řadě regionů hustě sněží, silnice jsou sjízdné s opatrností

V Karlovarském a Plzeňském kraji od rána hustě sněží. Také na větší části Jihočeského kraje začalo v noci na dnešek sněžit, na Prachaticku napadlo i kolem 12 až 15 centimetrů sněhu. Silnice jsou sjízdné s opatrností. Na silnicích na východě Čech zůstávají zbytky sněhu jen místy ve výše položených oblastech.

Jihočeský kraj

Na větší části Jihočeského kraje začalo v noci na dnešek sněžit, na Prachaticku napadlo i kolem 12 až 15 centimetrů sněhu. Silnice jsou sjízdné s opatrností. Holé vozovky byly k ránu v okresech Tábor a Jindřichův Hradec, kde pršelo, ale mohly by namrzat, řekl ČTK dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista. Výstraha meteorologů před silným sněžením platí pro tento kraj do dnešních 11:00.

"Provoz je zatím minimální. Nemáme hlášeny úseky, kde by se něco dělo," řekl dispečer k situaci v dopravě před 07:00.

Sněžit nebo pršet v tomto kraji začalo asi tři hodiny po půlnoci. "Kde pršelo, je sjízdnost bez omezení. Ale teploty mají jít k nule, dá se očekávat výskyt ledovek," upozornil Šulista. Sypače tam provádějí posyp preventivně. V místech, kde sněží, je na chemicky ošetřovaných tazích rozbředlý sníh. Na vedlejších silnicích zatím silničáři sníh odhrnují a až přestane sněžit, posypou je drtí.

Přes den bude na jihu Čech zataženo. Místy i vydatné sněžení bude slábnout později odpoledne a večer. Teploty budou nejvýše mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia. Vát bude mírný vítr.

Karlovarský a Plzeňský kraj

V Karlovarském a Plzeňském kraji od rána hustě sněží. Silnice jsou kluzké a místy komplikují dopravu lehčí nehody. Vyjet se ale zatím dá i do hor, kde se silničáři snaží silnice udržovat tak, aby přijíždějící tisíce lyžařů dokázaly bezpečně projet. ČTK to dnes řekl dispečer silničářů Karlovarského kraje Viktor Tomášek.

"V terénu máme všechny vozy, silnice ošetřují zhruba už od tří hodin ráno. Silnice I/25 na Jáchymov a Boží Dar je momentálně čerstvě odklizená a je průjezdná. Soustředíme se na to hlavně kvůli lyžařům, kteří o víkendu přijíždějí. Sjízdné jsou i příjezdové cesty do Bublavy," řekl ČTK Tomášek. Podle Tomáška mohou sice silnice v kraji klouzat, doprava je ale plynulá a nikde zřejmě nestojí ani kamiony.

Kamiony nicméně stojí na dálnici D5 za sjezdem na Rokycany směrem na Rozvadov. Na dálnicích i silnicích první třídy v Karlovarském i Plzeňském kraji leží rozbředlý sníh. U Mladotic na severním Plzeňsku se po havárii převrátilo auto, došlo tam i ke zranění. K lehčím nehodám bez zranění, většinou haváriím do svodidel, došlo na silnici I/6 z Karlových Varů na Prahu u Bochova, u Štáhlav na Plzeňsku nebo v Mochtíně na Klatovsku.

Podle předpovědi meteorologů má v západních Čechách silně sněžit až do pozdního večera. Srážky mají ustávat až během noci na pondělí.

Liberecký a Ústecký kraj

Na severu Čech sněží a fouká vítr. Vrstva čerstvého sněhu leží i na hlavních tazích včetně dálnic D7, D8 a D10 a komplikuje dopravu. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupáních, na silnici 9 při výjezdu z Jiřetína na Děčínsku na kopci Šébr stojí odstavený kamion. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností.

Silný nárazový vítr zastavil dnes ráno i kabinovou lanovku na Ještěd. Vítr tam v nárazech dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je ale jen 58 kilometrů. Fouká kolmo na lana a vítr kabiny rozhoupává, což je nebezpečné. "Zatím není jasné, kdy bude lanovka jezdit, vítr se má uklidňovat až k večeru," řekl ČTK přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Podle meteorologů má během dne napadnout až 20 centimetrů sněhu. Teploty v Libereckém a Ústeckém kraji se dnes ráno pohybují od minus tří do dvou stupňů Celsia. Silnice mohou klouzat. Hlavně v Libereckém kraji fouká i silný nárazový vítr, který může na silnicích vytvářet sněhové jazyky a závěje. Kvůli sněhu museli ráno dočasně uzavřít silnici třetí třídy z Kořenova na Jizerku.

Moravskoslezský kraj

V Beskydech na Frýdecko-Místecku je na silnicích rozbředlá vrstva sněhu. Na Opavsku jsou místy zbytky zledovatělého sněhu. Na Bruntálsku jsou silnice mokré. Místy je v Moravskoslezském kraji mlha nebo dohlednost ztěžuje déšť. Silničáři proto zejména v těchto úsecích nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pro kamiony je nadále uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je uzavřen rovněž úsek silnice I/48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, který se předělává na dálnici.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude v kraji většinou zataženo. Postupně na většině území bude pršet, což se k večeru změní v déšť se sněhem a v horách ve sněžení.

Olomoucký kraj

Silnice ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka pokrývá dnes ráno rozbředlá vrstva sněhu, případně zmrazky. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Olomouckého kraje jsou většinou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Místy komplikují řidičům dohlednost mlhy. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

V kraji je převážně zataženo s deštěm, místy fouká slabý vítr. Teploty se ráno pohybovaly od nuly do šesti stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout šesti stupňů, na horách a na Jesenicku pak dvou stupňů Celsia. Přes den bude zataženo, postupně na většině území s deštěm. Na horách a na Jesenicku očekávají meteorologové srážky smíšené nebo sněhové. Během odpoledne dojde od severozápadu k přechodu na srážky smíšené nebo sněhové v celém regionu. Vát bude slabý proměnlivý, během dne mírný severní až severovýchodní vítr.

Pardubický a Královéhradecký kraj

Na silnicích na východě Čech zůstávají zbytky sněhu jen místy ve výše položených oblastech. Je rozbředlý, ale může tvořit i zledovatělou vrstvu. Všechny komunikace jsou sjízdné, uvádějí silničáři.

Zpomalit by měli řidiči na menších silnicích v okolí Lanškrouna, v Krkonoších a v nejvyšších polohách Orlických hor. Zledovatělý sníh je také v oblasti Žamberka a v Železných horách.

Dnes ráno bylo v na východě Čech zataženo, na většině území pršelo nebo padal déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly od nuly do plus čtyř stupňů.

Středočeský kraj

Dopravu ve středních Čechách dnes komplikuje silné sněžení. Cestáři vyslali do terénu veškerou techniku, silnice jsou podle nich zatím s opatrností sjízdné. Potíže mají příměstské autobusy, některé kvůli počasí nevyjely, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic a Pražské integrované dopravy.

"Máme plné nasazení, což je nějakých 150 sypačů a traktorové radličky, co máme nasmlouvané. V zásadě zatím stíháme, žádné mimořádné události nemám hlášené. Sjízdnost je s opatrností možná," řekl ČTK kolem 8:45 pracovník dispečinku krajských cestářů.

Na silnicích včetně hlavních tahů místy leží vrstva nového sněhu nebo zbytky po chemickém ostření. Sněžení či déšť se sněhem jsou po ránu hlášeny mimo jiné na Pražském okruhu a dálnicích D1, D5, D8 či D10, podobná situace je i na menších silnicích. Řidiči by měli počítat také se zhoršenou viditelností.

Kvůli sněžení ráno nejezdily autobusy mezi Solopisky a Vonoklasy u Prahy, Dobročovicemi a pražským sídlištěm Rohožník, Kouřimí a Českým Brodem na Kolínsku nebo mezi Kralupy nad Vltavou na Mělnicku a Velvary na Kladensku. Potíže měly autobusy také v Hradištku u Prahy.

Kraj Vysočina

Na silnicích nižších tříd Vysočiny je v některých úsecích vrstva zledovatělého sněhu, místy i s vyjetými kolejemi. V noci na dnešek padal sníh s deštěm na Pelhřimovsku, na vozovkách tam mohou být zbytky rozbředlého sněhu. Jinde v kraji pršelo a solené hlavní tahy jsou holé. Vyplývá to z informací dispečinku krajské správy a údržby. Teploty na Vysočině byly ráno od nuly po pět stupňů Celsia.

Zataženo s deštěm bude v tomto kraji i přes den, v jeho západní části budou srážky smíšené nebo i sněhové. Odpoledne a k večeru začne postupně sněžit v celém kraji. Nejvyšší denní teploty se budou držet mezi nulou až šesti stupni Celsia. Odpoledne se bude od západu ochlazovat, tvořit se může náledí a zmrazky, upozornil Český hydrometeorologický ústav. Výstraha před náledím platí na Vysočině od dnešních 16:00 do 09:00 v pondělí.

Zlínský kraj

Silnice ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá dnes ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce mezi pěti až deseti centimetry. V některých úsecích se z ní však stává rozbředlá kaše, místy motoristé narazí také na vyjeté ledové koleje. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou povětšinou holé a mokré, případně vlhké. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Pro těžká vozidla nad 3,5 tuny zůstává nesjízdná silnice třetí třídy mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, kterou silničáři přes zimu neudržují. Pro osobní vozidla je sjízdná pouze se řetězy.

V kraji je převážně oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr, na Vsetínsku se objevují mlhy. Teploty se ráno pohybovaly od dvou do osmi stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout devíti stupňů Celsia. Přes den bude zataženo s deštěm nebo občasným deštěm. Později večer se postupně může vyskytnout déšť se sněhem, kvůli kterému existuje riziko vzniku náledí. Vát bude mírný východní až jihovýchodní vítr, později večer se změní na severovýchodní až severní.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.