FOTO - Pixabay

Tisíce Mexičanek protestovaly proti únosům v metru

Nejméně pět tisíc mexických žen demonstrovalo v sobotu proti sérií pokusů o únosy, jejichž dějištěm se v poslendí době stalo metro v hlavním městě Mexiku. Demonstrantky vyzvaly prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, aby zasáhl proti této nové vlně násilí na ženách v tradičně machistické mexické společnosti. Informovala o tom agentura AFP.

V posledních týdnech přinesla mexická média zprávy o řadě pokusů o únosy, jejímiž oběťmi se staly ženy ve stanicích metra či jejich blízkém okolí. Po sociálních sítích kolují videa zachycující jeden z těchto zločinů.

Podle kritiků nečiní policie dost proto, aby únosům zabránila. Tisíce žen ve snaze upozornit na problém prošly centrem Mexika a během pochodu opakovaně držely minutu ticha za oběti zločinů.

»Metro v Mexiku pro nás bylo útočištěm, byla to jediná součást veřejné dopravy, kde jsme se cítily bezpečně, teď už nám ani to nezbylo, protože se tam všechno tohle děje. Vrhnou se na vás, obtěžují vás a unesou vás,« řekla AFP jednadvacetielá Sarah Artegaová žijící v jedné z nejzasaženějších čtvrtí metropole Iztapalapa.

Násilí páchaného na ženách v posledních letech v Mexiku přibývá. Podle OSN je v této 120milionové zemi zavražděno průměrně devět žen denně. Nějkou formu násilí pocítilo podle statistik šest žen z deseti. Častým dějištěm násilností je právě veřejná doprava.

(čtk)

 


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.