FOTO - Pixabay

Úřady mají zeštíhlet

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhla snížení počtu státních zaměstnanců o deset procent.

Nebude se týkat ozbrojených složek, pedagogů a nepedagogických pracovníků, řekla po dnešním jednání koaliční rady. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) partneři nezávazně diskutovali o formách navýšení příjmů státního rozpočtu. »Paní ministryně předložila nějakou první představu a na základě čísel, která jsme obdrželi, jsem požádal kolegy z ministerstva financí, aby mi ukázali vývoj zaměstnanců jednotlivých ministerstev od roku 2004. A nejen na jednotlivých ministerstvech, ale i v jednotlivých příspěvkových organizacích,« řekl Babiš.

»V našem státě vzniklo tolik různých úředníků na administraci evropských peněz jen proto, abychom čerpali měkké programy, místo toho, abychom se soustředili na peníze z Evropy na investice. Státní správa je v nějakém stavu a snižovat počty a racionalizovat je tam velký prostor. Je to na ministrech, jestli budou chtít nebo ne, ale my dva společně (se Schillerovou) budeme na ně významně tlačit, aby snižovali provozní náklady,« uvedl.

Z hlediska rozpočtových příjmů koalice nezávazně debatovala o potenciálních změnách ve zdanění tvrdého alkoholu, hazardu, o regulaci tvorby rezerv u pojišťoven nebo o spotřební dani. Naopak zdanění bank podle Babiše není při přihlédnutí ke zkušenostem v zahraničí dobrou cestou.

Důraz klade zejména na snižování výdajů. »Tam jsou obrovské rezervy, hlavně u IT firem, kde bohužel historicky jsme v područí některých firem, které monopolně obsadily některé resorty, ale určitě je možnost i tam dosáhnout významné úspory,« poznamenal premiér. Důležitá je také revize sociálních dávek, které se podle Babiše stále zneužívají.

(ng)


(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.