Matti Nykänen na snímku z poslední doby. FOTO - iltalehti.fi

Zemřel Nykänen - král skoků na lyžích

Slavný finský skokan na lyžích Matti Nykänen, čtyřnásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa, v noci na dnešek v 55 letech zemřel. Úmrtí jednoho z nejlepších skokanů historie potvrdila finskému magazínu Seiska bez dalších podrobností Nykänenova manželka Pia. Podle šéfa finského lyžařského svazu Miky Kulmaly byl někdejší hvězdný sportovec delší dobu nemocný.

Nykänen zářil v 80. letech minulého století, kdy jako jediný v dějinách získal všech pět velkých trofejí ve skokanském sportu: zlato na OH (4), zlato na MS ve skocích (5), zlato na MS v letech (1), křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru (4) a vítězství na Turné čtyř můstků (2). Ve Světovém poháru vyhrál rodák z Jyväskylä 46 závodů, což byl rekord až do roku 2013, kdy ho překonal Rakušan Gregor Schlierenzauer.

»Byl to bezpochyby jeden z nejdůležitějších finských sportovců všech dob,« uvedl na twitteru finský ministr sportu Sampo Terho. Šéf svazu Kulmala uvedl, že Nykänenova památka bude uctěna během takzvaných Lahti Ski Games, víkendových závodů SP ve skocích, běhu na lyžích a v severské kombinaci v tradičním finském zimním středisku.

Stejně jako úspěchy na můstku byl Nykänen proslulý bouřlivým osobním životem a problémy s alkoholem a financemi. Byl šestkrát ženatý s pěti ženami, mnohokrát byl zatčen za násilné trestné činy. Dvakrát byl odsouzen k několikaměsíčním trestům vězení, v roce 2004 za pobodání přítele v opilecké hádce a v roce 2009 za napadení manželky. Po skončení kariéry také nazpíval několik popových alb. Loni mu byla diagnostikována cukrovka.

Blonďatý Nykänen s dětskou tváří byl jedním z velkých soupeřů českého skokana Pavla Ploce. V roce 1984 překonal fenomenální Fin jeho rok starý světový rekord v letech 181 metrů, který poté ještě čtyřikrát vylepšil až na 191 metrů.

V soutěži na středním můstku na OH v Calgary 1988 byl právě Nykänen jediným přemožitelem Ploce a také dalšího českého skokana Jiřího Malce, jenž získal překvapivý bronz. V Calgary Nykänen ovládl všechny tři závody, vyhrál také na velkém můstku a pomohl ke zlatu v soutěži družstev. O čtyři roky dříve v Sarajevu, kdy ještě družstva nesoutěžila, prohrál na středním můstku jen s další legendou Jensem Weissflogem z tehdejší NDR.

»Je to velký šok, špatná zpráva. Prožili jsme spolu spousty let, vídali jsme se prakticky denně, jak na můstku, tak mimo něj,« řekl Weissflog. »Spojuje nás mnoho historek. Památná je samozřejmě olympiáda, kde jsme se podělili o medaile, nebo 1988, kde byl úžasný. Jednu dobu jsme byli opravdu hodně vyrovnaní konkurenti,« dodal bývalý německý skokan.

V olympijské sezoně 1987/88 Ploc jako jediný Nykänena porazil na Turné čtyř můstků a připravil ho o šanci vyhrát všechny čtyři závody prestižního miniseriálu. Český skokan vyhrál před Nykänenem v Oberstdorfu, další tři závody a tím i celé Turné poté ovládl Fin. »Měl formu a vyhrál by všechny čtyři závody, ale já jsem mu to bohužel pro něj překazil. Neuměl moc prohrávat, takže tenkrát nešel ani na stupně, ale jinak jsme byli velcí kamarádi,« řekl Ploc.

Kromě pěti zlatých medailí získal Nykänen na MS v klasickém lyžování jedno stříbro a tři bronzy, stejnou sbírku měl vedle jednoho zlata i z MS v letech.

Nykänenova kariéra začala na začátku 90. let upadat i kvůli nastupujícímu V-stylu, na který se nedokázal adaptovat. Definitivně skončil se skoky v roce 1994. V pozdějších letech se nicméně účastnil veteránských soutěží a v roce 2011 se stal v Harrachově ve své věkové kategorii mistrem světa.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.