Padá snížek bělounký…

Padá snížek bělounký na lesy a pole, stele měkký peřinky na kameny holé, na kameny polštáře a do stromů šátky, pobílí i kováře, pejska mezi vrátky.

Takhle nějak mě učila mamka v 70. letech přitažlivé verše (kaji se, že si již nepamatuji autora a na Googlu jsem našel pouze jméno Jiří Faltus, čímž si ale nejsem vůbec jist); verše, jež daly po dlouhých letech otevřít jedné ze záložek mozkoven řady z nás, co se je učili třeba před svátky, aby pod stromečkem za odměnu dostali nějakou odměnu. Samozřejmě od Jéžiška. Patřili jste mezi ně také?

A proč po dlouhých letech? No proto, že tak pořádnou bílou zimu, tedy zimu se vším všudy, už ve velkoměstech nepamatujeme dobře 15, 20 let.

»To se zase Trump a Klaus (myšleno senior) radují,« psala mi včera teta u vědomí toho, že patrně dostali do rukou argumenty ve své obchodní bitvě s ekology o to, zda je, či není globální oteplování, eventuálně kdo za něj může?!

Nedostali. Extrémní mrazivé výstřelky počasí jak v (převážně západní) Evropě, tak na americkém středozápadě nejsou dokladem toho, že by globální oteplování nebylo, naopak. Jsou dalším dokladem toho, že klimatické změny už skutečně začaly a že můžeme leda spekulovat, jak rychle se budou prohlubovat a jaké průšvihy s sebou přinesou příště. Vždyť Australané se - zatímco v USA klepou kosu a drkotají zubama víc než na pólech - musejí smířit s tím, že padesátistupňová vedra se tam stanou každoroční normou (třeba se začnou jezdit učit na Blízký a Střední východ, resp. do Afriky, jak s tím naložit), no a my už abychom pomalu začali pěstovat pomeranče a spolu s tím se začali připravovat na další vlnu masové migrace - daleko větší, než byla ta předchozí, a sice migrace klimatické. Migrace, kterou žádné zdi nezastaví. Naopak, novým fenoménem bude i migrace obrácená, migrace Středoevropanů tam, kde extrémy nebudou tak výrazné. Jenže za pár desítek let už možná nebude utíkat kam… Co s tím?

Roman JANOUCH


Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-02-08 14:53
Nenavyšují, omezují. I když nedostatečně, no...
fronda
2019-02-07 00:39
Co s tím? To je právě otázka, jestli se s tím dá něco dělat, jestli
globální změny klimatu nejsou přirozené. Např. lídři
nejfanatičtěji zelené země, Německa, tomu jistě věří, jinak by
přece nenavyšovali spalování uhlí na úkor odstavovaných jaderných
elektráren..
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.