Ilustrační FOTO - Haló noviny

Lék lze vydat, pokud si je lékárník jistý

Pokud jsou si lékárníci jistí pravostí léku, mohou ho vydat i v případě, že se nepodaří ověřit jeho bezpečnostní kód. Sankce jim minimálně rok nehrozí. Uvedl to  ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Každá krabička léku vyrobená po letošním 9. únoru musí mít podle nařízení Evropské unie kód, který nahraje výrobce, a lékárník bude moci ověřit, že nejde o padělaný lék. Datové úložiště kódů mají na starosti výrobci léčiv. Ministerstvo i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na kontrolu jen dohlížejí. »Není možné, aby pacient nedostal svůj lék, pokud by systém nefungoval. Otevřeným dopisem jsem požádal lékárníky, aby v případě, že se jim po 9. únoru nepodaří balení ověřit a jsou si jisti jeho pravostí, například odebírají od prověřeného distributora, léčivý přípravek pacientovi vydali řekl Vojtěch novinářům.

Člen sněmovního zdravotnického výboru Daniel Pawlas (KSČM) považuje toto rozhodnutí za rozumné. »Zachycení padělků v ČR je minimální, v podstatě nulové, takže v tuto chvíli nehrozí, že by se k pacientovi dostal nějaký špatný lék. Jsem přesvědčený, že lékárníci znají své distributory, takže v tom nevidím žádný problém reagoval pro Haló noviny.

Člen sněmovního zdravotnického výboru Daniel Pawlas.

Počet podnětů na padělky v EU roste

Česká lékárnická komora (ČLnK) nový systém kritizuje, protože podle ní lékárníkům prodlužuje vydání léku. V ČR se navíc podle nich žádný padělaný lék neobjevil. »Počty podnětů na padělky a odcizená léčiva na legálním trhu v EU rostou. Zatímco v roce 2013 nebyl žádný, v roce 2016 jich bylo 37 a loni 53,« dodala ředitelka SÚKL Irena Storová. V Německu byly podle ní zadrženy falešné léky s příbalovým letákem v češtině a slovenštině, které mohly mířit na český trh.

Pawlas kritiku lékárníků chápe, pravdou podle něj je, že v ČR se padělky léků v podstatě nevyskytují, nicméně do budoucna podle něj nelze vyloučit, že by k něčemu takovému mohlo dojít, což koneckonců už dokládají případy z jiných zemí EU. »Přidanou hodnotou protipadělkové směrnice ale je, že se uvidí, jaký je tok léků v rámci celé ČR, kolik léků se odebírá, kolik léků lékárny vydají, nebo kde se více vydává určitý typ léčiv, umožní také sledovat, jestli nedochází k přeprodeji léků do zahraničí, protože protipadělková směrnice a elektronický systém umožňují monitorovat celý proces vydávání léčiv v podstatě od výroby, přes distribuci až k pacientovi,« reagoval na kritiku lékárníků.

Pro pacienty se nic nemění

Nařízení EU, které má zabránit prodeji padělaných léků, vstupuje v platnost 9. února. ČR ho upravuje novelou zákona o léčivech, který v současné době čeká na podpis prezidenta. O rok odkládá sankce pro lékárny, které nebudou léky při výdeji pacientům ověřovat. Vůči výrobcům, kteří neoznačí své léky kódy a přelepkami zaručujícími, že balení nebylo otevřeno, podle Storové SÚKL sankce uplatňovat bude.

Pro pacienta se podle ministerstva nic nezmění, prioritu má to, aby dostal svůj lék. Lékárník při výdeji načte kód z krabičky léku a lék vydá, ať už bude hlášení jakékoliv. »Pokud se v lékárně nepodaří ověřit ochranný prvek, měl by zafungovat určitý systém alertů. Upozornění odchází do národního úložiště a informativně na SÚKL,« řekla Storová. Výrobce hlášení ověří a kód, pokud je lék originálem z jeho výroby, potvrdí.

(jad)


(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.