Nicolás Maduro Moros. FOTO - Haló noviny

Ultimátum skončilo, EU postupně uznává Guaidóa

Nejméně 15 států EU, včetně České republiky, se připojilo ke dvacítce amerických zemí, v čele s USA, které už dříve uznaly šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem.

Podle nich má tento opoziční lídr jako dočasná hlava Venezuely legitimitu uspořádat (tzv.) svobodné volby. Jako první oficiálně oznámil uznání španělský socialistický premiér Pedro Sánchez, posléze tak učinily Francie, Německo, Švédsko, Dánsko, Británie, Rakousko, Nizozemsko, Litva, Lotyšsko, Portugalsko, Finsko, Estonsko a Polsko.

»Španělská vláda oznamuje, že oficiálně uznává Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely,« řekl na tiskové konferenci španělský premiér Pedro Sánchez. Učinil tak poté, co dal před osmi dny lhůtu Madurovi k oznámení nových prezidentských voleb. K ultimátu se připojilo i několik dalších evropských zemí, podbízivou ČR nevyjímaje.

Nicolás Maduro Moros ultimátum evropských zemí ve španělské televizi La Sexta odmítl. Nabídl jen uspíšení parlamentních voleb. To ale opozice odmítá jako bezpředmětné. Venezuela má prezidentský systém a parlament ovládá opozice už od ledna 2016. Od té doby ale Maduro práci parlamentu blokuje s pomocí nejvyššího soudu.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát Madura, protože prý vzešel z nedemokratických voleb a také proto, že Maduro složil přísahu před nejvyšším soudem, a nikoli před parlamentem, jak to stanoví ústava. Podle ní šéf parlamentu přebírá vedení země do uspořádání nových voleb, pokud se prezident z nějakého důvodu neujme úřadu. Maduro se sice úřadu ujal, podle opozice ale z výše zmíněných důvodů neregulérně.

Kromě Španělska uznala Guaidóa úřadujícím prezidentem například německá kancléřka Angela Merkelová. »Očekáváme, že uspořádá volby co možná nejdříve, je legitimním prezidentem pro tento úkol,« řekla novinářům při návštěvě Tokia. Uznání Guaidóa oznámili i francouzský prezident Emmanuel Macron či rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Unii blokuje Itálie

EU jako celek zatím Guaidóa společně prezidentem neuznala, ač už dříve její představitelé opakovaně uvedli, že podporují venezuelskou opozici v boji za svobodné volby. Guaidóa uznali za prezidenta poslanci Evropského parlamentu v rezoluci. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová minulý týden uvedla, že EU k Venezuele utvoří mezinárodní kontaktní skupinu. Ta má tento čtvrtek poprvé zasedat v Montevideu a spolu s Uruguayí a Mexikem, které zatím podporují Madura, se chce snažit o zprostředkování jednání znesvářených stran ve Venezuele.

Maduro v interview pro španělskou televizi podle agentury AFP prohlásil, že se »nezachová zbaběle tváří v tvář tlaku« těch, kteří požadují jeho odchod. Venezuelská vláda proto přehodnotí vztahy s evropskými zeměmi, které uznaly Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na venezuelské ministerstvo zahraničí.

Také Kreml kritizoval uznání Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely ze strany evropských států. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov tento krok odsoudil jako »snahy jiných zemí legitimizovat uzurpaci moci a vměšování do vnitřních věcí Venezuely… Řešit vnitropolitickou krizi ve Venezuele mohou pouze Venezuelci sami,« zdůraznil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Mezinárodní společenství by se mělo zaměřit na to, jak pomoci vyřešit ekonomické a sociální problémy Venezuely, ale vyhnout se destruktivním zásahům zvenčí. Podle agentury Interfax to už v neděli uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. »Cílem mezinárodního společenství by mělo být pomoci (Venezuele vyřešit socioekonomické problémy), bez destruktivního zasahování zvnějšku,« uvedl přesně Alexandr Ščetinin, který na ruském ministerstvu zahraničí vede odbor Latinské Ameriky.

Zasáhne Trump?

To kontroverzní americký prezident Donald Trump opakovaně zmínil vyslání armády do Venezuely jako jednu z možností. V rozhovoru s televizní stanicí CBS rovněž zmínil, že odmítl žádost dosavadního prezidenta Madura o setkání. Vyplývalo to z přepisu rozhovoru, který byl zveřejněn v neděli. »Určitě je to něco, co je... je to jedna z možností,« odpověděl podle ČTK Trump na dotaz, co by ho přimělo vyslat do Venezuely americkou armádu.

Znásilnění mezinárodního práva

Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem země ústy vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). »Vláda České republiky vyjadřuje lítost nad skutečností, že i přes opakované apely mezinárodního společenství nebyly ve Venezuele přijaty kroky vedoucí ke konání svobodných a demokratických voleb. Vláda České republiky proto uznává Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta, který by měl dovést Venezuelu ke svobodným a demokratickým volbám,« uvedl kabinet v tiskovém prohlášení. Upozornil také, že loňské prezidentské volby, v nichž vyhrál Maduro, prý nesplňovaly mezinárodní standardy. Uznání Guaidóa navrhl vládě ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Návrh dopoledne před zasedáním kabinetu projednala Bezpečnostní rada státu.

Poslanec Stanislav Grospič.

Za znásilnění mezinárodního práva tento krok naopak považuje místopředseda ÚV KSČM a poslanec Stanislav Grospič: »Krok České vlády, kterým na návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka uznala Juana Guidóna za prozatímního prezidenta Venezuely, považuji za hrubé porušení základních norem mezinárodního práva. Jde o zcela otevřené vměšování se do vnitřních poměrů Bolívarské republiky Venezuela, která se od svých posledních parlamentních voleb ocitla v neutěšených poměrech a ústavní krizi. Otevřené vměšování do jejích vnitřních záležitostí a zpochybňování legitimně zvoleného prezidenta Madura, které zahájily Spojené státy, nijak uklidnění vnitřní situace ve Venezuele nepřispěje. Je tragické, že česká diplomacie vedená ministrem Petříčkem, příslušníkem rádobylevicové sociálně demokratické strany, posluhuje zájmům vládnoucích elit Spojených států a Evropské unie. Jediným řešením pro Bolívarskou republiku Venezuela, pro její těžce zkoušený lid neustálým vměšováním a blokádami imperialistických mocností, jsou nové regulérní parlamentní, případně i prezidentské volby a respektování suverenity země. Je smutné, že českou diplomacii vede člověk, jenž se neváhá paktovat s autoritářskými režimy, dopřává sluchu projevům fašismu a slepě následuje politiku USA, Evropské unie, Francie a SRN. Jsem přesvědčen, že toto není a nemůže být v zájmu České republiky a ani udržení míru ve světě.«

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


antal
2019-02-06 17:44
Načo dnes voľby, strácajú význam. Ak sa nezvolí správny človek pre
kapitál, volí sa do "správnej" voľby. A celá volebná
mašinéria je manipulovaná v prospech kapitálu. Ak to nejde ani tak,
urobí sa štátny prevrat, ako vo Venezuele, Ukrajine, alebo aj pokus na
Slovensku. /// Ale ak už USA a Západ menujú svojich politikov v
suverénnych krajinách, prečo im to zrkadlovo nevracať. Ako som čítal,
vo Francúzsku hnutie žltých viest s odbormi menovalo francúzskou
prezidentkou Le Penovú. A prečo by demokratické svetové spoločenstvo,
ktorému sa nepáči politika USA, nemohlo menovať nového amerického
prezidenta? A prečo by slovenská ľavica, najsilnejšia vládna strana
Smer, i pronárodné sily nemohli menovať nového slovenského prezidenta?
Veď Andrej Kiska je namočený v niekoľkých daňových podvodoch,
pozemkových podvodoch, má pochybnú minulosť nebankoviek, je spájaný
so Sorosom a americkými tajnými službami, čo je vlastizrada. A prečo
by nemohol byť odvolaný ukrajinský prezident, ktorý vedie vojnu proti
svojmu ľudu, pri ktorom ľudia skutočne hladujú a polovica pracovnej
sily je v zahraničí.
e173rb
2019-02-06 12:45
Pisatel66 - Nejsem poslancem a nejsem ani členem KSČM. Pouze voličem na
základě nejširší shody zájmů. Mohu jen připomenout okřídlené
"politika je umění možného". Ale ono je to podobné i v
běžném životě. Spousta lidí by si přála nějakou zásadní změnu -
chudí by chtěli být bohatí, nemocní by chtěli být zdraví, oškliví
krásní, atd. Vždy však existují nějaká omezení, minimálně v
čase. Málokdy se podaří dosahovat absolutního úspěchu jako
mávnutím kouzelnou hůlkou, častěji se člověk musí umět spokojit s
dílčími úspěchy. Všechno a hned chtějí děti, protože ještě
nechápou, jak to na světě chodí, že vše probíhá v nějakých
souvislostech.
pleningeri
2019-02-06 12:39
Pisatel66 - o tom co se děje v Poslanecké Sněmovně můžete mít
přesný přehled z :
"http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/index.htm". Jen to chce
čas, ale přečíst si pár vystoupení ho nezabere tolik jako celodenní
živý přenos z jednání ...
joska.korinek
2019-02-06 12:35
Pisateli66, nechápete toho víc, než jen postoj e173rb. Vlastně zřejmě
ani nic z toho, co nám sdělil. Vyčítáte KSČM, že nic neprosadí. Jak
by taky mohla, když její případné voliče předem zrazujete a sám
budete volit jiné? Víte vůbec co chcete?
Pisatel66
2019-02-06 10:58
e173rb : jste-li náhodou poslancem pak vás chápu. Jde vám o to
žvanění a poslanecký plat. Nejste-li pak nechápu. Mě jde o změnu. A
ta jak sám správně konstatujete v případě zdanění nebude. Tak
jakýpak úspěch, jaképak dolaďování postojů...?
e173rb
2019-02-06 09:34
Pisatel66 - Nemám sebemenší iluze o tom, že by internetová žvanírna
mohla něco změnit a nemám v této věci žádné ambice. Ale je dobré
když se drží nějakého tématu, dokáže téma smysluplně rozvádět a
vyprodukovat nějaké závěry. Když nic jiného, aspoň to má pak
pozitivní efekt na šíření informovanosti a dolaďování názorů.
Nedokážu vyloučit, že KSČM ve své, byť slabé pozici dokáže
působit na politiku. Přeci snaha KSČM uplatňovat svou politiku a snaha
vlády o sebezáchovu musí mít nějaký průsečík těchto dvou sil.
Proč nemám zmiňovat zdanění církevních "restitucí"? Tento
zákon je přeci zřetelným příkladem. Narozdíl od vás já nedokážu
předjímat jaký bude osud tohoto zákona, ale ÚS nemusí být
překážkou. Tento soud přeci nerozhoduje podle zákonů, ale podle
mocenského vlivu. Viz např. schválení poplatků u lékaře navzdory
zřetelnému rozporu s LZPS. ÚS, stejně jako všechny současné
instituce, není žádným nezávislým arbitrem absolutní pravdy s
božským pověřením, ale pouhý úřad, plnící určitá zadání.
Uvidíme jak to dopadne, i když mě osobně pouhé zdanění určité
části rozhodně neuspokojuje. Je to jen odhozená kost. Každopádně
zákon standardně prochází procesem schvalování oproti dřívějšku,
kdy byly návrhy komunistů automaticky shazovány ze stolu. Proč?
Protože byly od komunistů a s těmi se přeci v lepší společnosti
nemluví.
Pisatel66
2019-02-06 08:39
e173rb, myslíte si že naším žvaněním zde něco změníme? Alespoň
urážet za drobné překlepy bychom se ale neměli, co myslíte? Ono
totiž ať bude KSČM dělat cokoli nebude to mít žádný vliv na
politiku státu. Bohužel. Můžete mi sdělit který že to zákon KSČM
navrhla a dokázala prosadit? Nemluvte o zdanění církevního daru, to
shodí ÚS jen co to projedná.
e173rb
2019-02-05 19:35
@Pisatel66 - Těžko se bavit o tom co by dělal nebo nedělal ministr
zahraničí z ODS, když člověk s touto funkcí se v ODS jaksi
nenachází. Ale kdyby byl, z té řady ušlechtilých osobností řekněma
třeba pan Benda, jistojistě by raději na místě zemřel bídnou smrtí,
než aby takto pošpinil svou pověstnou čest. A co myslíte vy, dařilo
by se v našich rybnících chobotnicím, kdyby v nich byla voda slaná?
Nechci vás poučovat, ale myslím že byste si měl odpustit veřejné
komentáře když máte připito. Není vám pak rozumět.
pleningeri
2019-02-05 19:17
pisatel66 - kterýho ministra zahraničí za ODS mají na mysli? Já
Knížete, který se osobně obtěžoval pozdravit tábor na Majdanu, uznal
samostatnost Kosova. Máte mezery v novodobém dějepisu. O schopnostech
nových neschopných politiků si nedělám po třiceti letech kapitalismu
žádné iluze. A vůbec ODS? Patří přece do "demokratického
bloku" a to mi stačí, stejně jako kydy jejich novodobého
ukecaného předsedy, který si nechce pamatovat důsledky privatizačního
řádění za předsednictví Václava Klause ...
Pisatel66
2019-02-05 17:57
Pleningeri a svi.ě e173rb, myslíte že by ministr zahraničí z ODS
(kterou nemusím)jezdil povzbuzovat Porošenka a banderovce na Ukrajinu a
honem lezl do zádele USA v kauze Venezuela? Já tedy ne! To umí jenom
vláda ANO s ČSSD. A podstatný rozdíl : volič KSČM by věděl že
KSČM tu vládu ODS s Piráta apod. nepodporuje!
Pisatel66
2019-02-05 17:56
Pleningeri a svi.ě e173rb, myslíte že by ministr zahraničí z ODS
(kterou nemusím)jezdil povzbuzovat Porošenka a banderovce na Ukrajinu a
honem lezl do zádele USA v kauze Venezuela? Já tedy ne! To umí jenom
vláda ANO s ČSSD. A podstatný rozdíl : volič KSČM by věděl že
KSČM tu vládu ODS s Piráta apod. nepodporuje!
e173rb
2019-02-05 15:53
Jak vidno, nemusí to být velké štěstí, mít největší zdroje ropy
na světě. Zvláště pokud země nemá dostatečné národnostní
uvědomění a nedokáže vytvořit silnou armádu. Velká škoda pro
Venezuelu, že se podařilo zlikvidovat Chaveze. Ale Venezuela není v
hledáčku pouze USA a jejich poskoků. Má význam i pro Rusko a Čínu.
Uvidíme, jak se to tam vyvine. Jisté je pouze to, že zájmy Venezuely
nejsou pro výsledek určující. ----- Pleningeri, hážete perly sviním.
Člověk chápe, pařez zůstane pařezem.
pleningeri
2019-02-05 15:44
No tak jo. KSČM nechá vládu padnout. A bude ta další lepší? I když
třeba v ní bude opět nejlepší ministr financí Galaxie, reinkarnovaný
Topolánek, Julínek, Drábek. Pyráti i lidovci se s ODS a TOPkou v
"demobloku" třesou nedočkavostí "kdy už konečně"
...
Pisatel66
2019-02-05 12:22
ezpn : díky, napsal jste to za mě.Politika není o kecech ale o činech.
KSČM jen planě blábolí a nekoná. resp. koná, ale jinak než by si
přáli její voliči. Dnes nebo nikdy - platí jednoznačně.
Pisatel66
2019-02-05 11:23
A co dál, soudruzi? Podporujete tuto vládu a přitom chcete volební
podporu od lidí kteří nesouhlasí s jejími postupy. Na.rat!!!
tomasklima162
2019-02-05 11:18
Chtěl bych poděkovat moudré KSČM, že bezpodmínečnou podporou
miliardáře Babiše podporuje probíhající demokratickou kontrarevoluci
ve Venezuele.
Prokopic.Karel
2019-02-05 10:33
Na internetu najdete mj. také tento článek z roku 2007: "Venezuela
dokončuje znárodnění ropného průmyslu. Venezuela je o krůček
blíže ke znárodnění celého ropného sektoru v Orinoku poté co
čtyři zahraniční ropní producenti podepsaly nové smlouvy a dvě
americké opustí zemi. Ministr ropného průmyslu Venezuely Ramirez v
úterý uvedl při slavnostním ceremoniálu podpisu smluv že dvě
americké těžařské společnosti Exxon Mobil a Conoco Philips
nepodepsaly smlouvy a odcházejí. Nevyloučil však možnost dalšího
jednání. Zůstávají britská BP, francouzská Total, norská Statoil a
americká Chevron. Státní naftařská Petroleos de Venezuela (PDVSA)
zvýšila svůj podíl ve společných podnicích z 39% na 78%. USA vydaly
okamžité prohlášení požadující dodržet mezinárodní závazky a
vyplatit adekvátní náhrady. Převzetí kontroly nad ropnými zdroji v
povodí řeky Orinoko jsou součástí rozsáhlého znárodnění
započaté prezidentem Chavezem v lednu letošního roku. Do dnešního dne
převzal stát kontrolu nad sektory telekomunikací, energetik a
zemědělství. Velký tlak byl veden na důslednější kontroly
soukromého zdravotního sektoru. Venezuela poprvé znárodnila ropný
průmyslu v roce 1976 pod vedením prezidenta C.A. Pereze a je jako jediná
země latinské Ameriky členem OPEC s těžební kvotami 3,2 mil barelů
denně. V posledních letech však produkce klesla na 2,6 mil b/d z nichž
asi 1,8 mil b/d exportuje do USA." Konec
citátu. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx USA začaly ekologicky dobývat ropu na
Aljašce. Tím se odbyt této suroviny dále snížil. Stačí?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.