Írán nepřijme ponižující podmínky

Írán nikdy nepřijme ponižující podmínky, které evropské země spojily s programem, jenž má umožnit obejít americké sankce proti Íránu. Sdělil to šéf íránské justice Sádek Amolí Larídžání, podle nějž Evropa mimodolarové obchodování podmiňuje vyjednáváním o íránských zbraních.

Náhradní způsob obchodování s Íránem vyjednaly Francie, Německo a Británie, tedy signatáři dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

Původně k signatářským zemím patřily také USA, ty ale vloni od dohody odstoupily a později obnovily protiíránské sankce. Ve snaze se jim vyhnout tři evropské státy zavádějí mechanismus, který umožní evropským podnikům s Íránem dále obchodovat a platit v podobě léků, potravin a dalších výrobků. »Po devíti měsících odkladů a vyjednávání Evropané vytvořili mechanismus s omezenou kapacitou, týkající se pouze potravin a léků. Írán ale nikdy nepřijme jejich zvláštní a ponižující podmínky pro připojení se k FATF. Máme podle nich přistoupit na vyjednávání o našem raketovém programu,« sdělil Larídžání, jehož citovala íránská agentura Tasním. FATF je zkratka pro finanční program, který má umožnit obejití amerických sankcí - Financial Action Task Force.

Irácký prezident Barham Sálih. FOTO - wikipedia commons

Evropští signatáři na rozdíl od USA tvrdí, že jaderná dohoda z roku 2015 je účinná a chtějí ji zachovat. Írán pohrozil, že ji přestane dodržovat, pokud mu Evropané nezajistí ekonomický prospěch ze setrvání na podmínkách dohody. Washington je podle agentury Reuters toho názoru, že náhradní opatření Evropanů těžké důsledky amerických sankcí na Írán nezmírní. Mnoho velkých evropských společností zastavilo své aktivity v Íránu, aby se vyhnulo obvinění z porušení sankcí.

Vměšování USA

Kontroverzní americký prezident Donald Trump nepožádal Bagdád o povolení využít americké vojáky v Iráku ke sledování Íránu. V reakci na nedělní Trumpovo prohlášení to řekl irácký prezident Barham Sálih. Trump v neděli řekl, že americké vojáky ponechá na základně v Iráku, aby sledovali dění v Íránu. Sálih upozornil, že Američané v Iráku působí na základě dohody o společném boji proti terorismu. Rozšiřovat tento mandát je podle Sáliha nepřijatelné. »Nezatěžujte Irák svými vlastními problémy. USA jsou velmoc, ale neprosazujte své priority, žijeme tady my. Základním zájmem Iráku je mít dobré vztahy s Íránem a dalšími sousedními státy,« prohlásil Sálih na adresu USA a Trumpovo nedělní vyjádření označil podle ČTK za zvláštní.

Americký prezident řekl v rozhovoru se stanicí CBS, že USA mají v Iráku úžasnou základnu a že ji chce zachovat, protože chce sledovat Írán. »Na vybudování této úžasné základny jsme vydali mnoho peněz. Možná si ji ponecháme. A jedním z důvodů, proč ji chci zachovat, je to, že se chci trochu více dívat na Írán, neboť Írán je skutečný problém,« řekl bezostyšně. Americká základna v iráckém Anbáru je podle něj dokonale umístěná na to, aby se z ní daly sledovat »různé části problematického Blízkého (Středního) východu«.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 17 hlasů.

(čtk)(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.