Ilustrační FOTO - Haló noviny

Inovační strategie schválena

Vláda schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, jež obsahuje plány země ve výzkumu a vývoji z hlediska financování, hodnocení nebo digitalizace. Dokument, který nedávno schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), má celkem devět pilířů.

Strategie zahrnuje v současnosti zaváděnou metodiku hodnocení české vědy, zároveň směřuje ke zvýšení podíl výdajů na vědu a výzkum z HDP na 2,5 procenta k roku 2025 a na tři procenta v roce 2030. ČR nyní mírně zaostává za evropským průměrem, předloni výdaje dosáhly 1,79 procenta. Mezi země EU, které na výzkum a vývoj dávají mnohem víc, patří Švédsko, Rakousko nebo Německo s podílem výdajů na HDP kolem tří procent. Méně naopak investují například Polsko, Maďarsko nebo jihoevropské státy.

Inovační strategie také akcentuje rozvoj start-upů a spin-off firem nebo chytrou infrastrukturu. Dalším pilířem je změna podpory patentové politiky, neboť ČR podle místopředsedy RVVI Karla Havlíčka zaostává za nejvyspělejšími zeměmi světa v ochraně duševního vlastnictví.

Bod týkající se digitalizace zčásti koresponduje s vládní strategií Digitální Česko. Inovační strategie obsahuje i změněnou podobu daňových odpočtů na výzkum a vývoj, jež by měly být jednou z forem nepřímé podpory pro podnikatele. V současné době jde přibližně o 2,4 miliardy korun nepřímé podpory, týká se řádově 1300 organizací. Cílem je podporu do roku 2025 znásobit.

Dokument se také zabývá podporou takzvaných inovačních řetězců, pokrývajících vše od základního výzkumu po výslednou inovaci a její návratnost zpět do vědy. Jeden z pilířů se zabývá též propagací země v zahraničí.

Na koncepci se podílelo 30 až 35 autorů. Pozitivní stanovisko RVVI dostala například od Akademie věd ČR, vysokých škol, podnikatelských asociací, jako je Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy, nebo klíčových českých inovátorů. RVVI se pro strategii inspirovala mimo jiné u geograficky a velikostně blízkých zemí, například skandinávských států či Švýcarska.

(ng)


(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.