Ilustrační FOTO - Pixabay

Levicový primátor Budapešti?

Gergely Karácsony z opoziční strany zelených Dialog za Maďarsko v neděli zvítězil v hlasování levicových voličů a stal se tak jejich kandidátem do podzimních voleb budapešťského primátora.

Má tak velkou šanci vyzvat dlouholetého primátora Istvána Tarlóse z vládní strany Fidesz, uvádějí maďarská média. V případném 2. kole opozičních primárek se v létě ještě utká s nezávislými a liberálními zájemci o kandidaturu, demokratická opozice totiž stále chce do voleb postavit společného kandidáta.

V prvním kole primárek, které začaly v pondělí 28. ledna, současný starosta budapešťské čtvrti Zugló přesvědčivě porazil socialistu Csabu Horvátha. Z 34 133 odevzdaných hlasů získal Karácsony plných 27 598. Registrovaní voliči mohli vyjádřit své preference na 33 místech v Budapešti, ale také elektronicky. Poražený Horváth ihned po vyhlášení výsledků vítězi pogratuloval a potvrdil, že ho podpoří do dalšího volebního klání.

Ve druhém kole primárek se Karácsony nejspíš utká s nezávislými a liberálními kandidáty, z nichž jsou největší šance připisovány mediálnímu poradci Róbertu Puzsérovi. Ten kandiduje s podporou strany Politika může být jiná (LMP).

Současný primátor István Tarlós vládne v Budapešti od roku 2010 a je v novodobé éře (od roku 1990) teprve druhým politikem na tomto významném postu. Účast ve volbách potvrdil už vloni, bude mít opět podporu vládní autoritářské Orbánovy strany Fidesz.

Zatím podle ČTK přetrvávají otazníky nad tím, zda se do předvolební opoziční spolupráce a primárek zapojí i pravicová strana Jobbik, kterou s levicovými a liberálními stranami kromě snahy porazit současného primátora jinak mnoho nespojuje. Strana zatím účast v primárkách neoznámila, ale vlastního kandidáta také nepostavila.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.