Pohled na cikánský tábor Lety u Písku (1942). ILUSTRAČNÍ FOTO – holocaust.cz

Výbor zatím o Roznerovi nerozhodl

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o policejní žádosti o vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům na adresu romského tábora v Letech u Písku.

Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Poslanci chtějí ještě vyslechnout dohledovou státní zástupkyni z Městského státního zastupitelství v Praze, která se z jednání omluvila. »My jsme usoudili, že vzhledem k výpovědím vyšetřovatele Policie ČR a dozorového státního zástupce by bylo dobré přece jenom si vyslechnout stanovisko dohledového státního zástupce. Takže jsme opětovně požádali o její účast tak, aby nekolidovala s jejím pracovním vytížením a samozřejmě dovolenou, kterou řádně čerpá,« řekl Grospič.

Předseda výboru Stanislav Grospič.

Výbor se podle něj zároveň dohodl, že si vyžádá i zprávu o dohledu nad činností dozorového státního zastupitelství v této věci a vyšetřovatele. Až obdrží odpověď, bude v přerušeném jednání pokračovat. Termín dalšího jednání výboru tak zatím není stanoven. Sněmovna by mohla hlasovat o vydání až na své další schůzi.

Výbor, který stejně jako v jiných případech jednal za zavřenými dveřmi, si přizval vyšetřovatele, dozorujícího státního zástupce i poslance Roznera. Dostavili se všichni pozvaní až na omluvenou dohledovou státní zástupkyni. Rozner, který je jinak členem mandátového výboru, je z projednávání této věci vyloučen. Při odchodu nechtěl nic komentovat. Novinářům pouze řekl, že se vyjádří až na plénu Sněmovny, kde chce říct vše, co řekl výboru. »Zvu vás tímto, přijďte, rád vás tam uvidím na galerii,« dodal.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení »neexistující pseudokoncentrák«. Sešlo se kvůli tomu několik trestních oznámení. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí již dříve deklarovali, že budou proti Roznerově vydání.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 12 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.