Ilustrační FOTO - Pixabay

Veterináři: Není se čeho bát

Státní veterinární správa (SVS) nebude kvůli výskytu atypické formy tzv. nemoci šílených krav (BSE) v Polsku přijímat mimořádná opatření. Nemoc není infekční, další zvířata ve stádu se jí nemůžou nakazit, sdělil tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Polsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na farmě poblíž hranice s Českou republikou.

Z hlediska BSE jsou dlouhodobě v ČR dodržována preventivní opatření, například platí zákaz zkrmování masokostní moučky a zvířata se na nemoc vyšetřují. Předloni bylo podle Vorlíčka v EU nahlášených šest případů, loňské údaje zatím veterináři nemají. Konzumace masa a mléka je podle něj z hlediska této nemoci zcela bezpečná.

»V Polsku se jedná o atypickou formu BSE, která se vyskytuje spontánně ve všech populacích skotu ve velmi nízké míře, zejména u starších věkových kategorií. Její výskyt není způsoben zkrmováním masokostní moučky jako u klasické formy BSE. V ČR stále pokračuje vyšetřování rizikových skupin skotu na BSE, ročně je na jatkách vyšetřeno v posledních letech mezi 15 000 a 20 000 zvířaty s negativním výsledkem,« dodal Vorlíček.

V mase ani v mléce se virový původce choroby podle něj nenachází, jejich konzumace je tak bezpečná. »Takzvaný specifikovaný rizikový materiál, který bývá spojován s rizikem nakažení lidí tzv. Creutzfeldt - Jakobovou nemocí - tedy u skotu lebka, kromě čelisti včetně mozku, očí a míchy zvířat starších 12 měsíců - ze všech poražených zvířat se v ČR od roku 2000 odstraňuje na jatkách nebo v bourárnách masa. Následně je neškodně odstraněn v asanačním podniku,« dodal mluvčí.

Polsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na farmě poblíž hranice s Českou republikou, v pondělí o tom informovala Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) s odvoláním na polské ministerstvo zemědělství. Případ choroby byl podle mezinárodní organizace zjištěn v polském městě Mirsk, které leží zhruba třicet kilometrů severovýchodně od Liberce. Nakažené zvíře bylo utraceno, napsala agentura Reuters.

V ČR rezonuje v posledních dnech i kauza polského masa z jatek, kde se porážela nemocná zvířata. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) si kvůli tomu telefonoval se svým polským protějškem Krzysztofem Ardanowským. Dozvěděl se prý, že polská jatka budou pod stálým kamerovým dohledem. Změna bude schválena do konce března. Zároveň skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře, uvedl Toman.

Změny jsou reakcí na odhalení, že v masokombinátu v Mazovském vojvodství se porážely nemocné krávy a jejich maso se dostávalo na trh. Toman dodal, že se dohodl s Ardanowským na užší spolupráci dozorových orgánů. »Přesvědčil jsem pana ministra, že naši veterinární inspektoři vyrazí do Polska, aby si ujasnili technické detaily spolupráce a osobně se podívali, zda opatření v Polsku fungují,« dodal Toman.

(ste)


(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.