Ilustrační FOTO - Pixabay

Bezohledné zisky ohrožují veřejné zdraví

Do Polska v pondělí přiletěli inspektoři Evropské komise (EK), aby se na místě seznámili s případem porážení nemocných krav a následného prodeje jejich masa.

Hovězí z problematických polských jatek se dostalo do řady členských zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Tato jatka už byla uzavřena.

Do ČR se podle ministra zemědělství Miroslava Tomana dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z těchto jatek. Maso skončilo v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem.

Petr Majer ze Státní veterinární správy o víkendu sdělil, že polovina závadného masa, které se dostalo do ČR, se již vrátila zpět do Polska, nebo byla zadržena ve skladu obchodníka.

Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski považuje nejnovější případ porážky nemocných krav a obchodování s jejich masem za »nahodilý incident«, který nicméně kazí pověst polských potravin. Tvrdil to minulou středu v polském rozhlasu. Podle televize TVN24, která na praxi na jedněch polských jatkách upozornila, ale nejde o první takový případ a o maso nemocných krav je zájem. Polsko podle prohlášení hlavního veterináře Pawla Niemczuka vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí EU.

O maso nemocných zvířat je mezi majiteli jatek zájem, protože zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (asi 15 000 Kč), zatímco nemocný kus stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně velký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých krávách 350 000 zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých. Podle TVN24 se podobné případy děly i v minulosti - například loni v lednu policie v regionu Podlesí na severovýchodě Polska náhodně objevila jatka, kde se porážela nemocná zvířata. Prokurátor, který případ vyšetřoval, uvedl, že maso z tohoto podniku »se dostalo na území celého státu i do zahraničí«. Jeho majitelé byli propuštěni na svobodu na kauci a jejich jatka nadále fungují. V tomto týdnu začaly ceny polského hovězího výrazně klesat a producenti by letos mohli přijít o 600 milionů zlotých (asi 3,6 miliardy Kč), varoval podle agentury Reuters předseda sdružení chovatelů a producentů jatečního dobytka Jacek Zarzecki.

Nejnovější případ vyšetřuje prokuratura v Ostrolence. Jatka, kde byl nemocný dobytek porážen, úřady nařídily zavřít a maso, k němuž chyběla náležitá veterinární osvědčení, bylo staženo z trhu. Polská veterinární správa zahájila kontroly na jatkách.

Eurokomisař pro zdravotnickou problematiku Vytenis Andriukaitis, do jehož působnosti spadá i bezpečnost potravin, vyzval polské úřady, aby při vyšetřování tohoto případu postupovaly co nejrychleji. Chce, aby podnikly »všechna nutná opatření v souladu s evropskou legislativou, včetně efektivních, rychlých a odrazujících trestů pro pachatele takových činů, které mohou znamenat ohrožení veřejného zdraví a které představují nepřijatelné zacházení se zvířaty«.

Zarzeczki podle portálu Gazeta Pomorska navrhuje, aby na jatkách byly instalovány kamery, které by 24 hodin denně monitorovaly, co se tam děje. V Polsku se ročně vyprodukuje okolo 560 000 tun hovězího, přičemž 80 až 85 procent masa se vyváží.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-02-06 11:11
Pracoval jsem za sociku v potravinářském podniku, který měl (jako
jeden z mála) oprávnění dodávat do EU. Bylo nutno nejenom vytvořit
hafo různých podmínek. Například: rohy v místnostech musely být
zakulaceny, pod dveřmi nesměla být skoro žádná mezera a například
střenka nože nesměla být dřevěná, ale u umělé hmoty. Časté
kontroly. Nepřetržitá účast veterinářů přímo na lince. Atd. Je
neuvěřitelné, co si ti Poláci dovolili.
svaty_vaclav
2019-02-06 00:13
Kapitalismus dokáže zpeněžit úplně všechno, i zdraví svých
obyvatel prodejem zdravotně závadných potravin. Kapitalismu je úplně
jedno, co lidé jedí, hlavně že to nese zisk. Polistopadový
kapitalismus v rozbitém Československu nedokáže ochránit své
obyvatele před závadnými a nekvalitními potravinami.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.