Ilustrační FOTO - Haló noviny

Silničáři se zapotili

Nedělní příval sněhu si vyžádal největší zásah silničářů během letošní zimy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spotřebovalo 1890 tun posypové soli, což je desetkrát více než za jakýkoli den v lednu. V terénu bylo 3650 pracovníků.

Letošní zima je pro cestáře nejnáročnější za poslední roky, už nyní spotřebovali více materiálu než za celou zimu v předchozích dvou letech. »Enormní nasazení našich lidí včetně dalších spolupracujících společností, rekordní množství soli a nejvíce najetých kilometrů našich radlic dokázalo zabránit až na jedinou výjimku zásadním dopravním komplikacím při tomto mimořádném sněhovém přívalu,« uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Výjimkou bylo podle ŘSD zablokování dálnice D8 třemi kamiony.

Letošní zima je pro silničáře nejnáročnější z posledních let. Během neděle silničáři nasadili 290 sypačů a 430 sněhových radlic.

Komplikace v minulých týdnech vznikaly například na páteřní dálnici D1, v prosinci se tam kvůli velkým přívalům sněhu tvořily místy až několikakilometrové kolony. Dopravci tehdy vinili ŘSD z nezvládnutí situace, silničáři naopak kritizovali řidiče kamionů. Vlně stížností čelil i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který rozjitřil náladu slovy »doufali jsme, že kalamitní sníh nepřijde, bohužel přišel«, kterými se částečně snažil potíže na rozkopaném úseku D1 zdůvodnit.

Během neděle napadlo na různých územích ČR několik desítek centimetrů sněhu. Počasí komplikovalo dopravu téměř po celé republice, Kladno vyhlásilo kalamitní stav. Pražské letiště muselo několik letů odklonit do Brna nebo Vídně, desítky spojů měly zpoždění. Dopravní komplikace vyprovokovaly k reakci i premiéra Andreje Babiše (ANO). »Nevím, kde jsou ti silničáři,« řekl v neděli, když dorazil do redakce Blesku. Dodal, že na Ťokově místě by hned volal řediteli ŘSD Kroupovi s dotazem »kde má ty sypače«.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.