Shiffrinová šampionkou, Ledecká neviděla

Mistryní světa v superobřím slalomu se stala favorizovaná Američanka Mikaela Shiffrinová. Olympijské vítězce Ester Ledecké se vstup do lyžařského šampionátu ve švédském Äre nevydařil. Na Shiffrinovou ztratila 2,80 sekundy a na 27. místě prohrála o 27 setin i s krajankou Kateřinou Pauláthovou. Ta obsadila 24. příčku.

Ve velmi vyrovnaném závodě skončila třetí o další tři setiny zpět Švýcarka Corinne Suterová. Pouhých sedm setin ztratila na vítězku Němka Viktoria Regensburgová, ale i to ji srazilo až na čtvrtou příčku.

Ledecká díky posunutí startu o 300 m dolů nemusela absolvovat úvodní skok, po kterém při pondělním tréninku sjezdu upadla, ale na trati od začátku ztrácela. »Nečekala jsem, že bude takhle zataženo, že neuvidím ani na krok,« řekla Ledecká a výsledek v cíli oplakala.

Nakonec skončila třetí od konce z lyžařek, které závod dokončily. Porazila jen Rumunku a Mexičanku, které měly více než pětisekundové manko. Ještě hůře než Ledecká dopadla v závodě americká hvězda Lindsey Vonnová, pro niž super-G skončilo těžkým pádem. Pauláthová zaznamenala svůj nejlepší výsledek na MS: »Jízda byla asi dobrá, ani ztráta není velká. Je tam respekt, protože nám počasí moc nepřálo a fakt nebylo vidět pod nohy.«

Medaile po třicítce

Při neúčasti obhájkyně zlata Ledecké vyhrála na MS obří slalom snowboardistek Selina Jörgová. Německá reprezentantka, která před rokem na ZOH v Pchjongčchangu ve finále s Ledeckou prohrála, získala v 31 letech první medaili na MS. Závod mužů vyhrál v americkém Park City Rus Dmitrij Loginov, který v sobotu oslavil teprve 19. narozeniny. Ve finále Jörgové navíc cestu na uvolněný trůn usnadnila chybující Ruska Natalja Sobolevová. Loginov si zase dojel pro titul po pádu finálového soupeře Slovince Tima Mastnaka. Závod byl pohromou favoritů, v druhém kole kvalifikace skončili např. olympijský vítěz Švýcar Nevin Galmarini i lídr Světového poháru Ital Roland Fischnaller.