Ilustrační FOTO - Haló noviny

Francie. Protest proti sociální nerovnosti

Desítky tisíc lidí demonstrovaly po celé Francii, především na výzvu největší odborové ústředny CGT. K odborům se přidali i aktivisté hnutí tzv. žlutých vest. V průvodech zněly požadavky na zvýšení mezd a daňovou spravedlnost, odpor ke středoškolské reformě či ke zvýšení školného pro zahraniční studenty.

Uzavřená zůstala řada škol, omezení panovala v hromadné dopravě. Ke 24hodinové celonárodní stávce se připojili i zaměstnanci některých turistických atrakcí včetně Eiffelovy věže v Paříži. Stávka byla ohlášena v pařížském dopravním podniku RATP, železnicích SNCF či v rozhlase Radio France. Podle odborové centrály se po celé Francii protestovalo proti »sociální nespravedlnosti«.

Komunisté nechyběli

V Paříži se pochodu naplánovaného od radnice na náměstí Svornosti zúčastnil i generální tajemník CGT Philippe Martinez. Přitom ještě v listopadu odmítal jakékoli spojení se spontánně vzniklými žlutými vestami kvůli jejich výpadům proti daním a kvůli obavám z oživení krajní pravice. Po rozšíření požadavků protestního hnutí ale Martinez svůj postoj přehodnotil. »Ze začátku byla vzájemná nedůvěra. Pomalu nastalo sblížení,« řekla AFP Aurélie Trouvéová, mluvčí protiglobalizačního hnutí Attac (Sdružení pro zdanění finančních transakcí a pro občanskou akci), které se demonstrací rovněž zúčastnilo, podobně jako komunisté či krajně levicová strana Nepodrobená Francie a různé mládežnické spolky.

Je třeba být spolu

Také v Marseille byli odboráři a žluté vesty vidět společně. »Naše požadavky jsou shodné. Je třeba být spolu,« uvedla penzistka Brigitte, která podle svých slov pobírá penzi ve výši 680 eur (asi 17 500 Kč). Přidala se ke žlutým vestám, ale říká, že »nastala chvíle, kdy se všechny boje musí spojit, protože bez sblížení stran a odborů nedosáhneme ničeho«.

V Lyonu se k několika tisícům protestujících připojilo asi 500 žlutých vest. »Jsou to už tři měsíce, co demonstrujeme, a je třeba se posunout dál, a tak jsme udělali tento krok: odbory nás vyzvaly, tak jsme tady. Uvidíme, zda odboráři odpoví, až je zavoláme,« prohlásil Fabrice, jeden z aktivistů.

V sobotu pokračujeme!

Demonstrace pozastavily dopravu na kruhových objezdech a silnicích v Normandii a také v departementu Gard na jihu země, což jsou regiony, kde je hnutí tzv. žlutých vest od svého vzniku velmi silné. Ve Štrasburku v průvodu aktivisté z hnutí skandovali: »Žluté vesty jsou v ulicích a v sobotu pokračujeme!« Následovali odboráři s transparentem požadujícím zvýšení koupěschopnosti a obranu pracovních míst ve veřejné službě. Demonstrovalo se i v mnoha dalších městech Francie. Univerzitu v Bordeaux zablokovali studenti. Stávkovali i učitelé a učitelky.

»Doufáme, že mobilizace sil bude dost významná, aby na ni úřady braly zřetel,« uvedla Cécile Gondardová-Lalanneová, mluvčí organizace Solidaires, která už vybízela k účasti na několika sobotních protestech žlutých vest. Také tyto protesty byly reakcí na výzvu prezidenta Francie Emmanuela Macrona k dialogu nad jeho asociálními reformami.

(ava, čtk)


(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.