Evakuace královny

Pokud po odchodu Británie z Evropské unie bez dohody vypuknou v Londýně nepokoje, bude královna Alžběta II. i se svou rodinou evakuována. Podle nedělního vydání listu The Sunday Times to stojí v tajném plánu britské vlády pro případ neřízeného brexitu.

Plán na evakuaci královské rodiny přitom není zcela nový, britský kabinet jen přizpůsobil novým podmínkám staré pokyny z dob studené války. »Tyto nouzové evakuační plány existovaly od dob studené války, ale byly nyní přepracovány pro případ občanských nepokojů po brexitu bez dohody,« uvedl list s odkazem na vládní zdroj. Bulvární list The Mail on Sunday rovněž napsal o plánech na evakuaci královské rodiny včetně panovnice. Kam by to mělo být, ale ani jeden z listů pochopitelně neuvádí. Británie by měla EU opustit 29. března. Zatím se však premiérce Therese Mayové nepodařilo získat podporu poslanců pro dohodu, již vyjednala s Bruselem. Nyní se chce pokusit nahradit alternativními ujednáními spornou irskou pojistku, která má zabránit přísnému režimu na hranici Severního Irska a Irské republiky po brexitu. Tuto její snahu parlament podpořil.

Řada odborníků ale varovala, že v případě odchodu Británie z EU bez dohody hrozí chaos včetně problémů se zásobováním potravinami a léky. Jejich nedostatek by podle nich mohl vyvolat i výtržnosti. Minulý týden královna Alžběta II. u příležitosti 100. výročí založení Sandringhamského ženského institutu vyzvala k úsilí o nalezení společné řeči a k respektování odlišných názorů. Podle komentátorů tak narážela na debatu týkající se odchodu Británie z Unie. Od panovnice se jako od hlavy státu přitom očekává neutralita. Konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, hlavní zastánce tzv. tvrdého brexitu, informace o evakuaci označil za snahu vyvolat »zbytečnou paniku«.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.