Ilustrační FOTO - Pixabay

Průmysl doplácí na provázanost s Německem, stavbaři mají za sebou vcelku úspěšný rok

Průmyslová výroba loni podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o tři procenta, stavební produkce se zvýšila o 8,4 %. V posledním měsíci roku si průmysl pohoršil o 1,4 % a stavebnictví si polepšilo o 3,9 %.

K loňskému meziročnímu růstu průmyslu přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba elektrických zařízení. Produkce naopak klesla ve výrobě usní a souvisejících výrobků a v těžbě a dobývání.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly loni vyšší meziročně o 3,5 %. Zatímco tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly o 2,9 %, domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 4,3 %.

Nové zakázky ve vybraných odvětvích vzrostly o 3,7 %, přičemž se nové zakázky ze zahraničí zvýšily o 3,9 % a tuzemské o 3,1 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu loni stoupl meziročně o 1,4 %.

V samotném prosinci k poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba strojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak vzrostla ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Tržby z průmyslové činnosti se zvýšily o 1,1 %. Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích klesla o 4,8 %.

»Aktuální slabá čísla nejsou až takovým překvapením, když vezmeme v úvahu, jak se vyvíjí poptávka v zahraničí. Neslavně dopadly i zakázky německých průmyslových podniků, které v prosinci propadly meziročně o sedm procent. Vzhledem k provázanosti tuzemského průmyslu právě s tím německým jde jen o další potvrzení faktu, že letošní rok bude slabší než ten předchozí,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

Také podle analytika Patrika Rožumberského průmysl nečekají lehké časy. »Jeho orientace na export se v této fázi ekonomického cyklu začíná ukazovat jako svazující.« dodal.

Úbytek stavbařů se snad už zastavil

Produkce pozemního stavitelství se loni zvýšila meziročně o 8,6 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o osm procent.

Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci v tuzemsku uzavřely 63 256 stavebních zakázek, meziročně o tři procenta více. Celková hodnota těchto zakázek vzrostla o 16,4 % na 235,9 miliardy korun, v pozemním stavitelství na 108,6 mld. Kč (růst o 16,4 %) a v inženýrském stavitelství na 127,3 mld. Kč (+16,4 %). Ke konci loňského roku měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci smluvně uzavřeno celkem 18,8 tisíce zakázek (+9,1 %). Uzavřené zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací v celkové hodnotě 153,8 mld. Kč (+15,3 %).

Počet vydaných stavebních povolení loni klesl meziročně o 3,6 %, stavební úřady jich vydaly 81 174. Orientační hodnota těchto staveb činila 358,1 mld. Kč a v porovnání s rokem 2017 vzrostla o 1,5 %.

»Orientační hodnota vydaných stavebních povolení sice vzrostla pouze mírně, ale po dvou letech dvouciferných růstů se jedná o dobrý výsledek,« komentovala celoroční výsledky Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistik stavebnictví ČSÚ. »To vytváří dobrý předpoklad pro letošní rok, který zcela jistě naváže na růstovou tendenci minulých dvou let, i když zřejmě nebude meziroční výsledek tak výrazný,« doplnil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Počet zahájených bytů se zvýšil o 5,1 % na 33 121 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 18,5 % na 33 868 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví loni opět meziročně klesl, a to o 0,4 %.

V samotném prosinci produkce v pozemním stavitelství vzrostla meziročně o 3,6 % a produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 4,8 %. Zaměstnanost v oboru ale po letech hlubokého propadu mírně stoupla. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví vzrostl o 1,2 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.