Ilustrační FOTO - Pixabay

O plnění Úmluvy o právech dítěte v ČR

Poslankyně, zástupci orgánů státní správy, soudnictví, neziskového sektoru, akademické sféry a veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se účastnili společného semináře petičního a sociálního výboru Poslanecké sněmovny k naplňování Úmluvy o právech dítěte.

Tématem již 23. fóra, konaného v úterý ve Sněmovně, bylo Práva dítěte v zákonech a ve skutečnosti aneb Procesní záruky a judikatura při uplatňování práv dítěte v ČR.

Pod vedením předsedkyně petičního výboru profesorky Heleny Válkové došli účastníci semináře k řadě konkrétních závěrů a doporučení, jak systém ochrany dětských práv u nás zásadně zlepšit. Jak Válková shrnula, pro lepší budoucnost našich dětí by bylo mj. potřeba brát děti jako nositele práv, nejen jako objekty, zkrátit lhůty v opatrovnických řízeních u soudů a při všech soudních řízeních dát dětem právo být zastupovány advokátem ex offo, konečně ustanovit ombudsmana pro děti a zásadně zlepšit osvětu dospělých. A také patřičně financovat komplexní péči o práva dítěte.

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán k tomu řekl: »Všichni říkají, že děti jsou naše budoucnost, ale finance na ně ne a ne najít, na rozdíl od dálnic, sportovní reprezentace, důchodů apod. Dětská práva jsou na papíře, ale musí se konečně stát skutečnou politickou prioritou.«

Předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš dodal, že »při diskusích o obědech pro školáky, zálohovaném výživném, zvýšení přídavků na děti apod. se vždycky řeší rodiče, zda si to či ono zaslouží, nejlepší zájem dítěte zůstává zcela stranou, natožpak aby se k tomu směly vyjádřit děti samotné. Systémové řešení pro celou dětskou populaci může zajistit jedině sjednocení roztříštěných zájmů resortů pod ministerstvo pro děti, mládež a rodinu, jak je to ve světě běžné«.

Seminář pořádaly sněmovní petiční a sociální výbor ve spolupráci s Aliancí za práva dětí a Spolkem zastánců dětských práv – českou sekcí DCI.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.