Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Zemřel Václav Vorlíček

Ve věku 88 let zemřel v úterý večer režisér Václav Vorlíček. Tvůrce oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku, seriálu Arabela či komedie Dívka na koštěti zemřel v Nemocnici Pod Petřínem.

Vorlíček se narodil 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasnou představu o tom, že chce být režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel rovnou na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče. Po roce už Vorlíčka na FAMU přijali, školu absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl až do roku 1992. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek. Do širokého povědomí vstoupil parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojil typické kresby Káji Saudka. Na tomto filmu začala jeho spolupráce se scenáristou Milošem Macourkem. K jejich nejslavnějším filmům patří Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti nebo Což takhle dát si špenát. Vrcholem jejich televizní tvorby se staly i ve světě úspěšné pohádkové seriály Arabela, Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili.

Proslul též filmovými pohádkami. Tou ve světě neslavnější a autorovi nejmilejší byly Tři oříšky pro Popelku.

V roce 2017 získal na filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za umělecký přínos české kinematografii.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 15 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama