Ilustrační FOTO - Haló noviny

VRTky jsou přínosné v mnoha směrech

Česká republika vysokorychlostní tratě (VRT) potřebuje, státu to pomůže ekonomicky i sociálně. Na semináři k výstavbě rychlodrah se na tom shodli dopravní experti.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v současnosti zpracovává několik studií, které zkoumají podmínky pro výstavby rychlotratí z Prahy do Drážďan, Brna nebo Mnichova. Studie se budou postupně dokončovat během příštích dvou let.

Člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj Jiří Pohl uvedl, že rychlé trati podpoří další růst železniční dopravy v ČR a výraznou úsporou času pomohou i tuzemské ekonomice. Rychlodráhy uvolní i současné přetížené konvenční železnice. Pomoci by měly především v okolí velkých aglomerací, případně i v nákladní přepravě.

Podle Oldřicha Sládka, výkonného ředitele Žesnad.cz, které sdružuje nákladní dopravce na železnici, však bude potřeba vedle rychlých tratí rozvíjet i konvenční koleje. Nákladní dopravci na železnici jsou podle něj v současnosti proti konkurenci na silnici znevýhodnění právě kvůli nízké propustnosti drah.

Mezi dalšími výhodami VRT je podle účastníků konference také nutno vyzdvihnout bezpečnostní i ekologické efekty, spojené s přechodem části silniční dopravy na železnici.

Problémy však podle některých expertů mohou vzniknout například při výstavbě a rozvoji těchto projektů. Podle akademiků v současnosti chybí na univerzitách pro tento obor studenti, což se projevuje i na pracovním trhu. Komplikace mohou vzniknout i při financování nebo územních řízeních.

Loňská novela zákona týkající se urychlení dopravních staveb obsahuje seznam akcí, jimž by měla například snadnějším vyvlastňováním pozemků pomoci zrychlit realizaci. Do seznamu patří i všechny připravované vysokorychlostní tratě.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.