Maminko, kdo to byl Žižka?

Nedávný názor zvláštních služeb o nutnosti změnit současný »sovětský model« výuky, zřejmě nejen dějepisu a literatury, jsem už kritizoval. Postavit na hlavu dvousetleté pojetí výuky, pochopitelně s nepatrnými změnami podle tehdejšího systému, a smést ho ze stolu, je varující. Nahradit ho pak snad dokonce protektorátním pojetím, jež potlačovalo slovanství a povyšovalo germánské tradice a zcela protichůdně vykládalo jednotlivé rozhodující dějinné události, než tomu bylo historiky a politickými mysliteli počínaje snad Hankou, přes Palackého, Čelakovského, Golla, Masaryka, Nejedlého, Husu či třeba Janáčka a Spěváčka, je akt »vskutku revoluční«. Jen nevím, zda jeho původ je v hlavách autorů onoho »bezpečnostního dokumentu«, jenž předcházel onomu dokumentu BIS, anebo vznikl v nacionalisticky laděné mnichovské dílně Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Horší je to s informací, která pochází z minulých dnů. O její autenticitě nelze pochybovat. Ministr Plaga totiž zřídil »expertní komisi ministerstva školství«, jež se má zabývat strategií vzdělávání. Jejími členy se stalo osm vybraných pedagogů, z nichž pouze dva jsou z mimoakademické sféry, přičemž jde o jednu zástupkyni Svazu průmyslu a dopravy, jež je svou profesí zaměřena na digitalizaci, a jednoho ředitele průmyslovky, který je ovšem specialistou na výpočetní techniku. Ze jmenovaných akademiků není nikdo zaměřen na humanitní vědy, pokud nepočítáme zástupce sociologie a center pro vzdělávání učitelů. Samotní profesní kantoři, jichž je v republice přes sedmdesát pět tisíc, se do »expertní komise« nedostali. Nezbývá než se zeptat, zda chceme, aby příští generace rezignovaly na své národní vědomí, zda pro život nám stačí počítačoví experti všeho druhu, anebo pohrdáme zkušenostmi těch, kteří jsou přímo ve vyučovacím procesu, přestože tam začíná vývoj myšlení, zapojování člověka do budoucího života a bez něj by »počítačoví geniové« vůbec nemohli vzniknout? Už dnes, jak ukazují mnohé průzkumy, mladá generace nic neví o minulosti. Snad jen to, co pochytí z pochybných relací televizních stanic či facebookových výmyslů. A to je skoro málo.

Pokud ale půjdeme touto cestou, a složení tzv. expertního týmu to napovídá, můžeme se brzy dočkat, že po nás přijde »počítačová generace«, po níž národ, lidství, minulost, budou ztraceny. V té souvislosti mě napadá jeden varující příklad, jenž jsem přečetl na webu. Ptá se v ní, za nějaký ten rok, dítě své matky: »Maminko, kdo to byl ten Žižka?«

Václav ŠENKÝŘ, bývalý děkan pedagogické fakulty v Ústí nad Labem


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 68 hlasů.

Václav ŠENKÝŘ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-02-08 21:27
kerapa je provokatér. Polovzdělané manipulovatelné konzumenty
potřebuje kapitalismus. Komunistický člověk by měl být vysoce
vzdělaný (např. filosofie) a kriticky uvažující.
hajek.jiri51
2019-02-08 21:08
Opice toho dodnes rukama moc nedokázaly. Člověk ano a proto se od opice
povznesli. Při práci se Ovšem taky myslelo.
joska.korinek
2019-02-08 14:28
Pane Šenkýři, ono je to tak, že to už dnes neví leckterá maminka.
kerapa
2019-02-08 08:21
Tzv. humanitní vědy jsou zbytečnost.Různé genderové specialisty a
pod.potřebují tak možná vlastizrádné neziskovky a jiní kavárníci.
Mladou generaci je především nutné znovu vést k poctivé práci
rukama, protože jenom tak vznikají hodnoty a národní bohatství.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.