Na britské penězoměnce je spolehnutí

Byl jsem překvapen zásobami zlatého kovu, kterými disponuje Bolívarská republika Venezuela. Přes 800 tun, které se dnes snaží (prý) vláda zpeněžit. Podobné transakce jsou více jak přísně tajné.

Venezuela, stát střední velikosti (26 mil. občanů), disponuje zásobou zlata přibližně stejně velkou jako Japonsko (765 tun), nebo Ruská federace (725 tun)! Je jistě chybou, že cca 80 procent státních příjmů bylo a je postaveno na exportu ropy. Potíže země však trvají nepoměrně déle, od 70. let minulého století, kdy vláda zestátnila ropné zdroje. Další vlády i banky, zahraniční monopoly atd. Problémy nejsou jen v ropě, ale především v levicové orientaci země.

Jak to v podobných případech bývá, zásoby zlata jsou diverzifikovány do různých peněžních ústavů ve světě, které jsou považovány za solidní. (USA svých cca 8000 zlata tun chrání v pevnosti Fort Knox.)

Podle zpráv z tisku minulý prezident Hugo Cháves (1954-2013) do roku 2012 z 85 % shromáždil zlatý poklad ze zahraničních sejfů domů. Cíl: zlato má pomoci zemi vyvážející převážně ropu ochránit před ekonomickými problémy v USA a v Evropě.

Historie se opakuje. Britští »penězoměnci« opět nezklamali. Venezuelský prezident Nicolás Maduro upozornil, že Bank of England odmítá deponované zlato vydat.

Kdo se dlouhodoběji zlatem zabývá, ví, že 24. března 1939 němečtí okupanti oddisponovali z našeho zlatého depozita u Bank of England do Říše 23 087 kg zlata. Angličané transakci ve prospěch Německa nemuseli provést, nebyli k tomu nuceni žádným právním ustanovením. Urychlili tak Hitlerovy válečné přípravy. Za zlato nakupoval např. ve Švédsku železnou rudu. Nešlo o jedinou loupež. Nacisté ukradli ještě zlato v Brně, Plzni, z Národní banky a později zlato odcizené Židům – celkem na 20 tun. Máme v živé paměti tahanice s USA o vydání cca 12 tun zlata, které rekvírovali Američané v Německu v roce 1945.

Další osud českého zlata v 90. letech minulého století je kapitola jiná, neméně smutná. Vraťme se však k venezuelskému zlatu. Je zcela nepřijatelné vydírat podobným způsobem venezuelský lid a podporovat tak samozvané politiky. Jde navíc mj. o zjevný nesmysl. Podle opozice Maduro prý na podzim roku 2018 vyvezl 900 tun surového zlata do Turecka!

Jaroslav ŠTRAIT


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 19 hlasů.

Jaroslav ŠTRAIT

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-08 21:15
Kdepak něco dopřát chudákům domorodcům. Na to mají nenažrané elity
a jejich tupí poskoci, ke kterým se kupodivu přidal i Zeman, svůj
názor a své metody. Zeman se může stydět a já se stydím za něj.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.