Fico získal podporu

Bývalý slovenský premiér Robert Fico až napodruhé získal potvrzení ústavněprávního výboru slovenské sněmovny, že splňuje podmínky pro kandidaturu na ústavního soudce.

Hlasováním o tom rozhodli členové výboru. Kvůli Ficovi, který je předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), byl opakovaně odložen termín volby kandidátů na soudce ústavního soudu. Před dvěma týdny zmiňovaný parlamentní výbor nezaujal stanovisko k Ficovi jako k jedinému ze 40 zájemců o post ústavního soudce. Opozice tehdy tvrdila, že Fico na základě předložených dokladů nesplňuje jednu z hlavních podmínek pro kandidaturu, a to alespoň 15letou právnickou praxi.

Robert Fico. FOTO - wikipedia commons

Fico mezitím dodal poslancům další listiny, například o své pedagogické činnosti, kterými chtěl prokázat dostatečnou praxi. Při opakovaném hlasování parlamentní výbor Ficovu kandidaturu podpořil. Stalo se tak poté, co menší vládní strana Most-Híd vyměnila ve výboru jednoho ze svých poslanců, který v lednu o kandidátech na ústavní soudce nehlasoval, protože se sám o tuto funkci uchází. Kvůli jeho absenci tehdy neměla koalice ve výboru většinu.

Kandidáty navrhuje parlament v dvojnásobném počtu, než je volných míst, vybírá pak prezident. Andrej Kiska se nechal slyšet, že Fica ústavním soudcem nejmenuje. Koalice by ve snaze protlačit Fica na funkci ústavního soudce mohla přistoupit k obstrukci tak, aby například část nových soudců vybíral až nový prezident. Ten vzejde z březnových přímých voleb, ve kterých je za jednoho z favoritů považován stávající místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jemuž prezidentskou kandidaturu nabídl Fico.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.