FOTO - Pixabay

Proti jízdě ve vyhrazených pruzích

Vláda podpořila poslanecký návrh novely zákona o silničním provozu, díky níž by obecní policie mohla dostat pravomoc pokutovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě.

Nyní mohou strážníci postoupit podezření z takového přestupku jen do správního řízení. Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému, případně také taxislužby. Jsou vesměs v místech, kde častěji vznikají kolony.

Pokud se nepodaří zjistit pachatele přestupku, budou moci pode novely využít policisté kamerové záznamy a potrestat majitele vozidla.

Od úpravy si vláda i navrhovatelé slibují, že vyhrazené pruhy nebude využívat tolik ostatních řidičů jako nyní. V Praze podle dat Technické správy komunikací nemá ve vyhrazených pruzích co dělat sedm z deseti automobilů, které po nich jedou. Přestupky řeší ze zákona zejména státní policie, která může řidiče zastavovat a pokutovat.

Novela nemění nic na tom, že je možné místní úpravou provozu vyhrazený jízdní pruh zřídit pouze pro určité časy. Pak platí, že v těch časech v nich není možné jet a obecní nebo městská policie může takové protiprávní jednání pokutovat.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2019-02-11 13:23
Ťokovo ministerstvo bude do budoucna muset zvednout zadek a alespoň
dokonale vysvětlit nejrůznější souvislosti v dopravě při aplikaci
předmětných nových ,jak sdělujete "zákonných" zákazů a
příkazů. Přiznávám, jsem z toho co jsem slyšel,jelen.Myslím si, že
se chystá zavedení do praxe tzv. z nouze ctnost s rizikem nechtě,
alespoň doufám ´, se podílet na zvýšení početní nehodovosti.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.