Naši padouši jsou fajn

Porovnejme si dvě situace, které nastaly:

Italský vicepremiér Luigi di Maio se setkal ve Francii se zástupci protestního hnutí žlutých vest. Následovalo rozhořčení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a ministerstvo zahraničních věci přikročilo k jednomu z diplomatických kroků vyjadřujících nelibost – povolání svého velvyslance z Říma domů ke konzultacím. Vyjádření, jež to doprovázela, jsou asi takováto: jedná se o »bezprecedentní útok italské vlády«, ba co víc, »jde o další nepřípustnou provokaci nerespektující demokratické volby přátelského a spojeneckého národa« (cituji z listu La Repubblica).

A teď si asi laskavý čtenář řekne – no a co?

Srovnejme to s kyjevským Majdanem zimy 2013/2014. Tehdy se odehrála úplně stejná situace, jen v jiných kulisách - nikoli na vyspělém Západě, nýbrž na nevyspělém Východě. Tehdejší náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová po boku s evropskými politiky (kdopak se asi zúčastnil z Francie?), včetně našich pánů Schwarzenberga a Štětiny a možná i dalších, podpořila protesty na Majdanu. Jak si vzpomínáme, rozdávala chléb na ulici Kyjevanům a dělala i jiné mediálně vděčné aktivity, ale též jednala s tehdejší ukrajinskou opozicí proti regulérně zvolené vládě a prezidentovi Janukovyčovi. Co činila tato parta v čele s paní Victorií? Také »nepřípustnou provokaci nerespektující demokratické volby«.

Ale vše tehdy bylo v pořádku, a je to v pořádku dosud. Evropští politici, kteří se všichni zaklínají demokratickými hodnotami, se tedy určitě nezačervenali, že by šlo jejich angažovaností na Ukrajině v době Majdanu (ať už vyjednáváním s opozicí či »jen« stafáží na náměstích) o bezprecedentní útok svých vlád do vnitrostátních záležitostí jiného svrchovaného státu.

Pravda je tedy taková, že politika dvojího metru v Evropské unii, Spojených státech a NATO jen kvete! Mohlo by nám to být jedno. Ale není, protože jsme jako stát součástí takové politiky. Proto by měl každý občan pochopit, o co v této politice jde: nikoli o demokracii, o nějaké hodnoty či dokonce morálku. Ono totiž je tzv. euroatlantické společenství jedno velké pokrytectví, kterému se zatím ještě daří jen proto, že má silnou oporu ve spolupracujících sdělovacích prostředcích a zpravodajských službách. Řídí se však šílenou zásadou, že padouši, kteří jsou našimi padouchy, jsou vlastně fajn.

Je zřejmé, že takový postoj nelze dlouhodobě udržet.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 82 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-10 10:34
Spíš bych to nazval účelovou lží, než dvojím metrem. To je metoda
současnému společenskému řádu vlastní. A asociální chamtivci i
jimi pomatení prosťáčci tu parodii na "Svobodu , rovnost a
bratrství" žerou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.